Facebook Google+ Twitter

Papież apeluje o bezinteresowność: Święty Piotr żył bez konta

Apostołowie byli ubodzy i prości, a Kościół wtedy był wielki - mówił Francois Rabelais, francuski pisarz, duchowny i lekarz z przełomu XV i XVI wieku. Dzisiejszy papież nawiązuje do słów Ewangelii i życia współczesnych duchownych.

 / Fot. Wikimedia CommonsPapież Franciszek, w czasie wtorkowej mszy (11 czerwca) odprawianej w Domu świętej Marty, w którym mieszka, powiedział: Święty Piotr nie miał konta w banku. Nie pierwszy raz te słowa powtórzył wiernym. Jednak tym razem wyraził przekonanie, że każdy, kto chce i komu zależy na tym, aby Kościół był bogaty - sprawia, że się on "starzeje" i nie ma życia, co można tłumaczyć też – nie ma przyszłości.

Zobacz zdjęcie - Papież Franciszek (PAP) - interia.pl.

W trakcie homilii, podczas tradycyjnej porannej mszy, w hotelu watykańskim, papież Franciszek przypomniał wiernym i księżom słowa biblijne, że kiedy święty Piotr musiał zapłacić podatki, "Pan posłał go nad morze, by złowił rybę i by znalazł w niej monetę". Papież mówił także, iż Kościół musi działać w duchu "ubóstwa", skromności i "bezinteresowności", i ze zwykłą prostotą, w języku zrozumiałym i dostępnym wszystkim wiernym, głosić Ewangelię.

Jak podkreślił - "ubóstwo jest znakiem". Kiedy chce się bogatego Kościoła, wtedy Kościół starzeje się, staje się organizacją pozarządową, nie ma życia - akcentował Franciszek w kazaniu porannym, cytowanym przez Radio Watykańskie, za którym cytują te słowa agencje światowe.

Zobacz zdjęcie - Papież Franciszek w ekspresji (AFP) - św. Piotr nie miał konta.

Papież kolejny raz zaznaczył, oświadczając, że "głoszenie Ewangelii musi przebiegać po drogach ubóstwa. Świadectwo tego ubóstwa jest takie: nie mam bogactw, moim bogactwem jest tylko dar, jaki otrzymałem, Bóg". To w odniesieniu do duchownych wszystkich szczebli – w Polsce, Europie i na wszystkich kontynentach. Papież Franciszek od początku pontyfikatu powtarza: Kościół powinien być ubogi dla ubogich. Z tym przesłaniem, zaczął reformowanie Kurii Rzymskiej, powiadamiając o swojej decyzji w kwietniu.

"Ta bezinteresowność jest naszym bogactwem i to ona ratuje nas przed stawaniem się organizatorami, przedsiębiorcami" – stwierdził Franciszek, nauczając źle lub opacznie pojmujących swoją powinność chrystusową. Przypomniał jednocześnie słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów".

Temat papieskiej wtorkowej homilii, podczas mszy porannej w Domu św. Matry, mógł być nawiązaniem m.in. do wciąż niewesołej sytuacji w watykańskim banku IOR. Według Polskiego Radia, stwierdzono w nim w minionym roku, "sześć podejrzanych transakcji" - podał specjalny raport urzędu informacji finansowej, działającego za Spiżową Bramą. Dwie, z podejrzanych sześciu spraw, po gruntownych analizach skierowano do watykańskiego prokuratora, o czym czytamy w polskatimes.pl - Bank Watykański na celowniku.

Wprawdzie w świat wyszła informacja o tym, że popularnie nazywany Bank Watykański, czyli z wł. Istituto per le Opere di Religione (IOR), Instytut Dzieł Religijnych, jest obecnie na celowniku prokuratury. Bo wykryto w nim podejrzane transakcje. Nie padano jednak konkretnie, o jakie i na jaką skalę, transakcje chodzi.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Papieżowi nie chodziło o totalny brak posiadania konta, tylko o myślenie głównie o nim. Komórka czy komputer czy konto są potrzebne, ale nie musi to być komórka za parę tysięcy, komputer za drugie tyle i konto z np 200 000 złotych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc takim tokiem rozumowania można dojść do paradoksu... apostołowie nie mieli komórek, komputerów itp. więc to złe posiadać takie narzedzia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od św. Piotra minęło już parę lat, ale w Polsce tez nie wszyscy mają:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze,znam wielu co nie mają konta bankowego ale co z tymi co lubią actimelek ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.