Facebook Google+ Twitter

Papież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego 2013r.

Benedykt XVI, właśc. Joseph Ratzinger ogłosił dziś, że będzie abdykował. Informację przekazał podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Informację, którą przekazała włoska agencja ANSA, potwierdził już Watykan.

"Papież abdykuje 28 lutego" - czytamy w jednym z czołowych dzienników we Włoszech "Corriere della Sera". Benedykt XVI w wygłoszonym po łacinie przemówieniu poinformował, że ustępuje z powodu swojego wieku. "Brak mi sił do należytego sprawowania urzędu" - wyznał podczas spotkania z kardynałami niespełna 86-letni Ojciec Święty. Podziękował przy tym kardynałom "ze szczerego serca za miłość i pracę" i przeprosił za wszystkie niedoskonałości.

"W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża" - napisał papież w swoim oświadczeniu.

Papież jest głową Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich. Papież sprawuje funkcję dożywotnio, możliwe jest jednak dobrowolne zrzeczenie się jej, co zdarzyło się tylko raz: ponad 700 lat temu abdykował papież Celestyn V.

Zazwyczaj konklawe (zgromadzenie kardynałów Świętego Kościoła Rzymskiego) jest jednak zwoływane po śmierci papieża dla wybrania nowego papieża.

Benedykt XVI był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża. Został wybrany papieżem po śmierci Jana Pawła II - 19 kwietnia 2005 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.