Facebook Google+ Twitter

Papież Benedykt XVI abdykuje! Nowy papież na Wielkanoc

Jak informuje agencja Reutersa powołując się na włoską agencję ANSA, papież zrzeknie się sprawowanej funkcji 28 lutego. Nowy papież ma zostać wybrany na Wielkanoc.

 / Fot. BROC, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roma-UdienzaPapa01.jpg Papież ma opuścić urząd 28 lutego. Benedykt XVI poinformował o swojej decyzji osobiście, po łacinie, podczas konsystorza w czasie ceremonii kanonizacji męczenników z Otranto. To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat.

"Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię (...) niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża" - czytamy w oświadczeniu papieża cytowanym przez Tvn24.pl.

Wiadomość ta była zaskoczeniem dla jego najbliższych współpracowników. "Wiadomość ta to "grom z jasnego nieba" - komentował Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Jak powiedział jeden z wysokich rangą urzędników watykańskich, "wakat będzie tak krótki jak to możliwe".

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe, które wyłoni jego następce. Nowy papież ma zostać wybrany na Wielkanoc. Po rezygnacji Benedykt XVI uda się do papieskiej letniej rezydencji niedaleko Rzymu, a następnie – do klasztornej rezydencji w Watykanie.Benedykt XVI objął urząd papieża 19 kwietnia 2005 roku jako jeden z najstarszych duchownych w historii. Miał wtedy 78 lat. W kwietniu skończy 86. Podczas jednej z podróży apostolskiej w maju 2006 roku odwiedził Polskę.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Pierwsze takie wydarzenie z historii kościola,więc pozostaje nam czekać jedynie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy znajdzie się Papież, który przeprosi ludzkość za kłamstwa typu pośmiertne wsadzanie do piekła za cudzołóstwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.02.2013 23:28

Platforma Obywatelska natomiast już wystawiła swojego kandydata:

www.facebook.com/JohnGodsonPolskimKandydatemNaNowegoPapieza

Głosowanie smsowe ma podobno ruszyć niedługo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Pan Grzegorz Wink 16:01
:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kardynał Stanisław Dziwisz
(74 lata) jest potencjalnym kandydatem. Z pośród kardynałów wybiorą sobie nowego papieża. Och ! Stanisław Dziwisz Papieżem.
Kto to sobie może wyobrazić ? Jest realne.
Na początek sprawa oczywista. Nowego Papieża mogą wybierać tylko Kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego. Jednak to prawo ma tylko 117 na 183 Kardynałów. W gronie owych 66 Purpuratów bez prawa wyboru są ci, którzy w dzień przed śmiercią Papieża, lub dzień w którym nastąpił wakat Stolicy Apostolskiej mieli ukończone 80 lat. Maksymalna liczba Kardynałów - Elektorów to 120.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem dziś, że podobno PiS ma już swojego kandydata na nowego papieża... Propozycję poznamy na dniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest tak ważna wiadomość z Watykanu.

Papież Benedykt XVI abdykuje!Dlaczego Hanna Suchocka milczy? Ją, Hannę Suchocka znalazły służby specjalne na wyspach brytyjskich i wsadzili j na urząd premiera w Polsce. Ona: Hanna Suchocka a przy walnym wsparciu Tadeusza Mazowieckiego podpisała w imieniu Polski KONKORDAT.
Jest ambasadorem w Watykanie i nie zabiera głosu! Za co ona znowu bierze pieniądze? Dlaczego dalej żyje na koszt polskiego podatnika?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już wspomnienia. Pozostaje nam cierpliwość, ogromne zaskoczenie i i wzruszenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choc jest decyzja zaskoczeniem, nie tylko dla mnie, On wie co robi (nie jest potrzebna wiara aby szacunek i pochylenie czola bylo namiastka dobrego wychowania jednostki, nie wspomne o Narodzie), zaprawde.
Jak milym jest powitac pasterza dusz, troche inaczej i bez okow smetnych mysli po umarlym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co się dzieje z Hanna Suchocką.
Jest przecież polskim ambasador w nienatykanie. Ona jako premier podpisała ponad głowqmi Polaków KONKORDAT
Dlaczego Hanna Suchocka nie zabiera głosu?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.