Facebook Google+ Twitter

Papież Benedykt XVI jednak nie pojedzie do Moskwy

Na szczycie przywódców religijnych w Moskwie 3-5 lipca zabraknie Benedykta XVI i Dalajlamy

Poinformował o tym kilka dni temu metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, druga co do ważności osoba w rosyjskiej Cerkwi.

- Wizyta papieża to wydarzenie historyczne i łączyć je z innym wydarzeniem historycznym byłoby metodologicznie nieuzasadnione – oznajmił hierarcha. Co do nieobecności Dalajlamy, to, jak powiedział przedstawiciel wydziału spraw zagranicznych rosyjskiej Cerkwi o. Wsiewołod Czaplin: - Cerkiew nie jest jeszcze przekonana, czy na zaproszenie tego duchowego przywódcy będzie pozytywna reakcja.

Łatwo hierarchów rosyjskiej Cerkwi posądzać o złą wolę i wręcz niechęć do niektórych wyznań. Sprawa jest bardziej skomplikowana. Kościół wschodni, zwany, prawosławnym lub ortodoksyjnym ma wiele twarzy i jako konfesja niescentralizowana zachowuje daleko posuniętą niezależność, jeżeli chodzi różne nacje, systemy polityczne, czy obszary geograficzne.

Wizyta Benedykta XVI w Rosji stanie się możliwa, gdy oba Kościoły chrześcijańskie dojdą do porozumienia chociażby, co do prozelityzmu, który oznacza działalność misyjną i duszpasterską na historycznym terenie prawosławia. Nie stanowić to będzie jednak problemu, kiedy dojdzie na jesieni do spotkania papieża z Bartłomiejem I – ekumenicznym patriarchą Konstantynopola i honorowym zwierzchnikiem prawosławnych.

Odmowa zaproszenia Dalajlamy ma inne tło. Poprzez zacytowany dyplomatyczny język Kościół rosyjski wyraża obawy i lęki swoich wiernych w stosunku do religijności dalekiego Wschodu. W swojej istocie jest ona przeciwna chrześcijańskiemu Objawieniu, może stanowić zagrożenie i niepotrzebną pokusę. Oczywiście dobre stosunki Rosji z Chinami również są poważną przesłanką - Władimir Putin jest praktykującym prawosławnym.

Arkadiusz Panasiuk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.