Facebook Google+ Twitter

Papież: Faryzeusze nie odpowiadają za śmierć Chrystusa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-04 20:53

Taką tezę postawił Benedykt XVI w swojej książce "Jezus z Nazaretu" i jest to kolejny dowód na to, że obecnemu papieżowi wyjątkowo zależy na dobrych stosunkach z Izraelem.

W taki sposób papież wpisał się w różne poglądy, podważające winę Żydów w ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Naród Żydowski z dużą determinacją próbuje się przed światową opinią oczyścić z tej dziejowej niegodziwości. Zupełnie
niepotrzebnie, bowiem każdy logicznie myślący człowiek, nigdy nie uzna za prawdziwe sformułowanie, iż naród żydowski jest odpowiedzialny za śmierć Chrystusa. Przecież apostołowie Pana również byli Żydami i nikt im takich zarzutów nie stawiał. No, chyba że przyjmiemy założenie jakie zaprezentował Św. Paweł, to znaczy; wszyscy ludzie bez wyjątku splamili się grzechem i stwórca świata poprzez męczeństwo Jezusa Chrystusa uwolnił ich od niewoli grzechu. Przy takim założeniu wszyscy ludzie są odpowiedzialni za śmierć mesjasza, również i Żydzi.

Co innego, jednak jak się zmywa odpowiedzialność tylko z faryzeuszy, a podtrzymuje w przypadku arystokracji świątynnej, wówczas wywraca się cały porządek zdarzeń i zmienia sens całej Ewangelii. Czy przypadkiem nie polegał on na tym, iż faryzeusze wydali go Piłatowi, ponieważ ten bezlitośnie ukazywał ludowi ich niedociągnięcia i słabości. Być może i nawet w Ewangelii najcenniejszymi momentami są pojedynki retoryczne Chrystusa z faryzeuszami. Jakże inny sens miałyby one, gdyby wymazać z tej historii odpowiedzialność faryzeuszy za śmierć Jezusa.

Benedykt XVI nie jest pierwszy, który stawia takie prowokujące tezy. Inni twierdzą, że w rzeczywistości apostołowie nie byli świadkami tych wiekopomnych wydarzeń, a ich ewangelie są próbą odzwierciedlenia ich własnych konfliktów z grupami żydowskimi po 70 r. n.e tzn. po zburzeniu świątyni w Jerozolimie.

Jeszcze inni twierdzą, że Jezus nie mógł być wydany Piłatowi z inicjatywy faryzeuszy, ponieważ sam nim był. Co opinia, to jeszcze większa ekstrawagancja; są i tacy, którzy uważają autorów Ewangelii za pierwszych antysemitów; używając bowiem, sugestywnych środków ekspresji w literackim opisie męki Pana, rozpętali chrześcijańską nienawiść do Żydów, co skończyło się Holocaustem. Zapewne znalazły by się jeszcze bardziej odlotowe teorie. Najważniejsze jest, jednak to, że obecny papież się w nie wpisuje.

Źródło: Uwarzam Rze, nr 14

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 08.04.2012 22:27

Ratzinger próbuje zawrócić Wisłe kijem.Nich próbuje.Może przez następne 2000 lat uda się Watykanowi wymyślić kolejne kłamstwa które "przykryją"i zastąpią obecnie obowiązujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.