Facebook Google+ Twitter

Papież: Faryzeusze nie odpowiadają za śmierć Chrystusa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-04 20:53

Taką tezę postawił Benedykt XVI w swojej książce "Jezus z Nazaretu" i jest to kolejny dowód na to, że obecnemu papieżowi wyjątkowo zależy na dobrych stosunkach z Izraelem.

W taki sposób papież wpisał się w różne poglądy, podważające winę Żydów w ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Naród Żydowski z dużą determinacją próbuje się przed światową opinią oczyścić z tej dziejowej niegodziwości. Zupełnie
niepotrzebnie, bowiem każdy logicznie myślący człowiek, nigdy nie uzna za prawdziwe sformułowanie, iż naród żydowski jest odpowiedzialny za śmierć Chrystusa. Przecież apostołowie Pana również byli Żydami i nikt im takich zarzutów nie stawiał. No, chyba że przyjmiemy założenie jakie zaprezentował Św. Paweł, to znaczy; wszyscy ludzie bez wyjątku splamili się grzechem i stwórca świata poprzez męczeństwo Jezusa Chrystusa uwolnił ich od niewoli grzechu. Przy takim założeniu wszyscy ludzie są odpowiedzialni za śmierć mesjasza, również i Żydzi.

Co innego, jednak jak się zmywa odpowiedzialność tylko z faryzeuszy, a podtrzymuje w przypadku arystokracji świątynnej, wówczas wywraca się cały porządek zdarzeń i zmienia sens całej Ewangelii. Czy przypadkiem nie polegał on na tym, iż faryzeusze wydali go Piłatowi, ponieważ ten bezlitośnie ukazywał ludowi ich niedociągnięcia i słabości. Być może i nawet w Ewangelii najcenniejszymi momentami są pojedynki retoryczne Chrystusa z faryzeuszami. Jakże inny sens miałyby one, gdyby wymazać z tej historii odpowiedzialność faryzeuszy za śmierć Jezusa.

Benedykt XVI nie jest pierwszy, który stawia takie prowokujące tezy. Inni twierdzą, że w rzeczywistości apostołowie nie byli świadkami tych wiekopomnych wydarzeń, a ich ewangelie są próbą odzwierciedlenia ich własnych konfliktów z grupami żydowskimi po 70 r. n.e tzn. po zburzeniu świątyni w Jerozolimie.

Jeszcze inni twierdzą, że Jezus nie mógł być wydany Piłatowi z inicjatywy faryzeuszy, ponieważ sam nim był. Co opinia, to jeszcze większa ekstrawagancja; są i tacy, którzy uważają autorów Ewangelii za pierwszych antysemitów; używając bowiem, sugestywnych środków ekspresji w literackim opisie męki Pana, rozpętali chrześcijańską nienawiść do Żydów, co skończyło się Holocaustem. Zapewne znalazły by się jeszcze bardziej odlotowe teorie. Najważniejsze jest, jednak to, że obecny papież się w nie wpisuje.

Źródło: Uwarzam Rze, nr 14

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 08.04.2012 22:27

Ratzinger próbuje zawrócić Wisłe kijem.Nich próbuje.Może przez następne 2000 lat uda się Watykanowi wymyślić kolejne kłamstwa które "przykryją"i zastąpią obecnie obowiązujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.