Facebook Google+ Twitter

Papież Franciszek: Narkotyków nie zwalcza się narkotykami

Papież Franciszek opowiedział się stanowczo przeciwko legalizacji jakichkolwiek narkotyków. Podczas spotkania z uczestnikami konferencji International Drug Enforcement Conference w Watykanie mówił, że Kościół stara się pomóc uzależnionym.

 / Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACIKonferencja IDEC (International Drug Enforcement Conference) w Watykanie jest miejscem, które każdego roku skupia ludzi z całego świata, odpowiedzialnych za politykę walki z przestępczością narkotykową i zjawiskiem narkomanii. Z uczestnikami IDEC spotkał się papież Franciszek, który zdecydowanym głosem mówi "nie" dla jakichkolwiek narkotyków. Jego przesłanie podyktowane jest zaniepokojeniem, wobec niebezpiecznie zarysowującej się ogólnoświatowej tendencji legalizacji tak zwanych rekreacyjnych narkotyków. Uważa to za wyjątkowo złą ideę. Nie widzi też właściwego rozwiązania w środkach zastępczych, czyli substytutach substancji odurzających.

Kolorado i Waszyngton zalegalizowały marihuanę, zaś kilka innych stanów, miast i krajów postąpiły podobnie, dążą do dekryminalizacji używania i posiadania narkotyków, jak też ogłaszają takie plany. Rząd Urugwaju przyjął w grudniu ustawę regulującą obrót marihuaną na rynku towarowo-pieniężnym. Jamajczycy oznajmili w tym miesiącu, że zamierzają zmienić przepisy w tej materii na dogodniejsze. Zauważalna jest rosnąca aprobata światowej opinii publicznej dla tego rodzaju liberalizacji. Szczególnym powodzeniem cieszą się konopie. Według papieża Franciszka taka polityka jest "nie tylko wątpliwa z punktu widzenia przepisów prawa, ale też nie przyniesie spodziewanych efektów."

"Uzależnienie od narkotyków jest złem, a wobec zła nie ma ustępstw lub kompromisu" - tymi słowy papież nawołuje do opamiętania. Chce aby przesłanie docierało do ludzi, zanim zdecydowali się sięgnąć po narkotyk, tym bardziej, że zagrożenie narasta: "Plaga narkomanii wciąż rozprzestrzenia się nieubłaganie, napędzana przez godny ubolewania handel, który przekracza granice państw i kontynentów." Życie coraz większej liczby młodych ludzi i młodzieży jest w niebezpieczeństwie: "W obliczu tej rzeczywistości, mogę tylko okazać mój smutek i niepokój." Niemniej Kościół stara się pomóc każdemu kto pogrąża się w narkotykowy nałóg, by mógł powrócić z godnością do normalnego życia.

Papież Franciszek mówi: "Nie dla jakiegokolwiek rodzaju narkotyzowania się. Ale aby powiedzieć to "nie", trzeba powiedzieć "tak" dla życia, "tak" dla miłości, "tak" dla wszystkich, "tak" dla edukacji, "tak" dla większych możliwości zatrudnienia. Jeśli mówimy "tak" dla ​​wszystkich tych rzeczy, nie będzie miejsca dla zabronionych narkotyków, alkoholizmu, dla innych form uzależnienia."

źródła: Catholic Culture
CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.