Facebook Google+ Twitter

Papież Franciszek podbił serca. Został Człowiekiem Roku magazynu "Time"

Amerykański "Time" przyznał tytuł Człowieka Roku papieżowi Franciszkowi. To trzeci papież i pierwszy Argentyńczyk, któremu przyznano to miano.

Papież Franciszek z wiernymi / Fot. EPA/CLAUDIO PERIJak przedstawiciele magazynu "Time" uzasadnili swój wybór? Dziennikarze podkreślili, że 76-letni papież Franciszek jest przede wszystkim pierwszym latynoamerykańskim zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Według nich, cechuje go niezwykła charyzma, która była niezbędna współczesnemu Kościołowi. Dziennikarze magazynu zwracają uwagę na to, że papież Franciszek chce skupić się na osobach potrzebujących, chorych, samotnych i biednych. Jest to najsilniejsze przesłanie jego pontyfikatu, przyciągające do Kościoła osoby, które się od niego oddaliły.

Dziennikarze zwracają uwagę na to, że Argentyńczyk jest papieżem zarówno wierzących i praktykujących katolików, jak również osób znajdujących się poza Kościołem. Nie dyskryminuje homoseksualistów, kobiet, które poddały się aborcji, czy też osób rozwiedzionych. Papież Franciszek wydaje się być pomostem pomiędzy wierzącymi o konserwatywnych poglądach, a osobami bardziej liberalnymi.

Papież Franciszek jest trzecim biskupem Rzymu, któremu przyznano miano Człowieka Roku magazynu "Time". Wcześniej tytuł ten przypadł Włochowi Janowi XXIII (1962 r.) oraz Polakowi Janowi Pawłowi II (1994 r.). W zeszłym roku Człowiekiem Roku magazyn ogłosił, po raz drugi, prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. Drugim Polakiem, obok Jana Pawła II, któremu przyznano to miano, był Lech Wałęsa (1981 r.). Plebiscyt ma w swojej historii również mroczne momenty. Człowiekiem Roku w 1938 r. został Adolf Hitler (jedyny laureat, który nie pojawił się na okładce magazynu), a w latach 1939 oraz 1942 - Józef Stalin. Tytuł nadawany jest od 1927 r. osobom, które w danym roku wywarły największy wpływ na wydarzenia na świecie.

76-letni Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został papieżem 13 marca 2013 r. Na stanowisku zwierzchnika Kościoła katolickiego zastąpił Benedykta XVI, który ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający mu należyte wykonywanie obowiązków, dobrowolnie zrzekł się urzędu, jako pierwszy biskup Rzymu od XV wieku. Nowy papież przybrał imię Franciszek - na wzór św. Franciszka z Asyżu, patrona m.in. ubogich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak dla mnie Franciszek jak najbardziej jest ok - dziwi mnie natomiast ogólnie Europejska opinia o nim . Ludzie obudźcie się czy nie przyjmujecie ani świętego Franciszka z Asyżu , anie Biskupa Rzymu , Watykanu . Jest to właściwa osoba na właściwym miejscu , ale co dalej zrobi to pożyjemy i zobaczymy . ? Lud ten cudów się domaga a Pan Jezus powiedział nie będzie im dany żaden cud z powodu ich niewiary. Bóg pysznym się sprzeciwia a pokornym daje łaskę . Właśnie takim był święty Franciszek i takim Bóg chce go widzieć , będą patrzeć i nie uwierzą i się nie nawrócą , lud ten zwodzi ich wlasne serce . Jak dla mnie jest Ok.! Amen . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszystkie serca Papież podbił...
Wojciech Cejrowski oparł się jego charyzmie. Powody?

"(...) jak widzę go w niechlujnych butach, w szatach liturgicznych, kiedy sprawuje liturgię, jest namiestnikiem Jezusa Chrystusa na Ziemi, Króla Królów, to oczekiwałbym, żeby nie miał tych okropnych buciorów. (...) Mnie brudny bucior papieża Franciszka od Kościoła nie odstraszy, więc być może też Pan Bóg wiedząc o tym myśli sobie - trudno, niech zniesmacza i szokuje tę małą grupę - ona i tak nie odstąpi od Kościoła, ale te jego brudne buciory zachęcą wiele milionów innych."

- "Ja z teologii jestem słabszy od Terlikowskiego i czytam go sobie, a on mówi, że Franciszek jest z teologii bardzo słaby. Nie każdy papież musi być mocny z teologii, natomiast ten jest po prostu kiepski."

- "Gadane ma słabe, kazania głosi dosyć puste z mojego punktu widzenia, miałkie. To są takie latynoskie kółka. Tak nic nie powiedział i nie dokończył... Kręci i kręci. Powiedz coś chłopie konkretnego!"

Po tych miażdżących argumentach WC nieco łagodnieje i łaskawie powiada:

"Nie twierdzę, że Franciszek robi to z premedytacją, podejrzewam, że nawet nie zdaje sobie z tego kompletnie sprawy, bo nie zna Europy, nie zna naszej estetyki, jest Latynosem, gdzie wszystko jest bardziej luzackie."

Prawdę powiedziawszy, jest to najbardziej "luzacka" wypowiedź katolika o Papieżu, jaką czytałam:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_Person_of_the_Year#Persons_of_the_Year

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.