Facebook Google+ Twitter

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Pokoju: Rodzina jest główną drogą pokoju

Papież Franciszek przygotował orędzie na Światowy Dzień Pokoju, który przypada 1 stycznia. Następca św. Piotra nazwał rodzinę "główną drogą pokoju".

 / Fot. EPA/FABIO FRUSTACI"Rzeczywiście braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który jest istotą społeczną. Żywa świadomość tego aktu prowadzi nas do postrzegania i traktowania każdej osoby jako prawdziwej siostry i prawdziwego brata. Bez tego staje się niemożliwym budowanie społeczeństwa sprawiedliwego, a także stabilnego i trwałego pokoju" - napisał Franciszek. Papież przypomniał, że nauka braterstwa rozpoczyna się w obrębie rodziny. Szczególną rolę odgrywają w tym procesie rodzice: ojciec i matka. Rodzina jako źródło braterstwa jest według głowy Kościoła katolickiego "główną drogą pokoju". To ona powinna "zarażać" świat miłością.

Papież przeciwstawił dążenie do jedności "globalizacji obojętności". Ta ostatnia ma nas przyzwyczajać do cierpienia innych i zamykać w sobie. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który stwierdził, że globalizacja "zbliża nas, a nie czyni braćmi".

"W wielu częściach świata nieustannie dochodzi do poważnych naruszeń podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa do życia i prawa do wolności religijnej. Niepokojącym przykładem jest tragiczne zjawisko handlu ludźmi, na których życiu i rozpaczy spekulują osoby bez skrupułów. Do wojen toczących się jako konflikty zbrojne dołączają wojny mniej widzialne, ale nie mniej okrutne, staczane na polu gospodarki i finansów, z użyciem środków równie niszczących życie, rodziny, przedsiębiorstwa" - pisał Franciszek.

Dysproporcje, bieda i niesprawiedliwość to przejawy braku braterstwa i solidarności. Papież uważa, że nowe ideologie nacechowane są "indywidualizmem, egocentryzmem i materialistycznym konsumpcjonizmem". Przyczyniają się one do osłabienia więzi społecznych.

"Jednocześnie staje się jasne, że także współczesne systemy etyczne okazują się niezdolne do tworzenia autentycznych więzi braterstwa, gdyż braterstwo pozbawione odniesienia do wspólnego Ojca jako swego ostatecznego fundamentu, nie jest w stanie się ostać" - stwierdził papież.

Franciszek dostrzega konieczność działań politycznych, które przyczynią się do zmniejszenia dysproporcji dochodów. Zdaniem następcy św. Piotra kluczem do naśladowania Chrystusa jest skromność, ograniczenie się do najistotniejszych potrzeb i dzielenie się dobrami, by przez to doświadczyć braterskiej wspólnoty. Źródłem kryzysów gospodarczych jest według niego "stopniowe oddalanie się człowieka od Boga i bliźniego".

W swoim orędziu papież wspomniał również o toczących się wojnach i konfliktach zbrojnych. Zaapelował do oprawców, by odkryli na nowo braci w ludziach, których teraz postrzegają jako wrogów. "Wyrzeknijcie się drogi walki zbrojnej i wyjdźcie na spotkanie drugiego człowieka z dialogiem, przebaczeniem i pojednaniem, aby odbudować wokół was sprawiedliwość, zaufanie i nadzieję!" - prosił.

"Służba jest duszą tego braterstwa, które buduje pokój" - zakończył swoje orędzie Franciszek.

Pełny tekst orędzia Franciszka można przeczytać na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.