Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14206 miejsce

Papież Franciszek zamierza zlikwidować Bank Watykański?

Popularny brytyjski dziennik społeczno-polityczny "The Sunday Times" napisał, że papież Franciszek bierze pod uwagę możliwość likwidacji Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), czyli tzw. banku watykańskiego. Piszą o tym także gazety w Polsce.

 / Fot. Wikipedia, Author:Andre86Takiego rozwiązania nie wyklucza również przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu, abp Claudio Maria Celli. Cieszący się złą sławą, szczególnie w ostatnim czasie Bank Watykański, może być rozwiązany przez papieża, aby wymazać z pamięci Kościoła tę kiepsko ocenianą od lat wśród wiernych i nie tylko, instytucję Dzieł Religijnych i finansowych.

Skomplikowane problemy watykańskiej instytucji finansowej, były przedmiotem obrad kardynałów, podczas kongregacji generalnych odbywających się jeszcze przed tegorocznym marcowym konklawe.

Papież może kierować się "pragnieniem transparencji"

W rozmowie z brytyjską gazetą "The Times", abp Claudio Maria Celli ujawnił, że papież Franciszek może rozważyć, wyrażony w trakcie kongregacji apel dwóch kardynałów: Austriaka Christopha Schonborna z Wiednia i Nigeryjczyka Johna Onaiyekana, aby "pozbyć się IOR-u" – podaje deon.pl.

Według włoskiego hierarchy, który ma być typowany na przyszłego sekretarza stanu, nazywanego w cywilu watykańskim premierem, papież mógłby się kierować głębokim "pragnieniem transparencji" i "wierności międzynarodowemu prawu" w dziedzinie finansów, w tym szczególnie dotyczącemu "prania brudnych pieniędzy".

Bardziej jednoznacznie i konkretnie pisze internetowa gazeta polskatimes.pl, podkreślając, że papież Franciszek zlikwiduje owiany złą sławą Bank Watykański? Jak podkreśla - przecież "święty Piotr nie miał żadnego banku".

Kardynałowie interweniowali w sprawie IOR

Papież Franciszek ma rozważyć likwidację Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), potocznie zwanego Bankiem Watykanu. Tę instytucję kościelną od dawna prześladują skandale związane z zarzutami "prania brudnych pieniędzy". Decyzja o jej likwidacji byłaby w tym przypadku, istotnym akcentem zmierzającym w kierunku, nadania większej przejrzystości działaniom Watykanu.

"Papież rozpatrzy pewne sugestie, bo przed kongregacjami generalnymi [formalne spotkania poprzedzające konklawe], niektórzy kardynałowie interweniowali w sprawie problemów IOR" - powiedział abp Claudio Celli, który z papieżem Franciszkiem zna się od 1979 roku. Razem pracowali w tamtym czasie w Argentynie. To wtedy, podczas kongregacji generalnych kardynałów, John Onaiyekan miał powiedzieć: Święty Piotr nie miał żadnego banku.

Konto ojca chrzestnego mafii sycylijskiej

Wokół Banku Watykańskiego narosło przez lata wiele kontrowersji, m.in. o tym, że prał brudne pieniądze? Pod tajemniczą jego nazwą kryły się też - walka o wpływy i intrygi. Był okres kryzysu bankowego i dochodzenia prokuratorskiego prowadzonego w Watykanie. Były również tajemnicze samobójstwa i działania mafii. W końcu pieniądze Watykanu znalazły się pod lupą, a papież ówczesny stał w obliczu wielkiego zakłopotania i niewiedzy o tym, co drzemie wewnątrz instytucji finansowej Kościoła.

Jak pisze "Polska The Times "- kontrowersje wokół IOR trwają nieprzerwanie od śmierci Włocha Roberto Calviego - zwanego "bankierem Boga". Ten włoski finansista został znaleziony martwy w 1982 roku, wiszący pod przęsłem londyńskiego Blackfriars Bridże – czytamy w informacji papież zlikwiduje bank. Obecnie prokuratorzy włoscy badają sprawę zarzutów o pranie brudnych pieniędzy w Banku Watykanu i podejrzeń, że jedno z kont bankowych miało "pośrednie powiązania z ojcem chrzestnym mafii sycylijskiej, Matteo Messiną Denaro".

Niskie dochody IOR

Niedawno jeden z wpływowych urzędników watykańskich miał powiedzieć, że rozważano już zamknięcie IOR, ale pojawiły się pewne wątpliwości na ten temat, "czym można by zastąpić tę placówkę". "Czegoś niewątpliwie potrzebujemy, bo własne fundusze Stolicy Apostolskiej pokrywają tylko nieco ponad połowę jej budżetu. Dochody IOR służą pokryciu części tego deficytu" – powiedział urzędnik watykański.

Abp Claudio Maria Celli odmówił komentarza, czy zastąpi ewentualnie kardynała Tarcisio Bertone na stanowisku watykańskiego sekretarza stanu. Dodał jedynie grzecznościowo, iż miło mu słyszeć, że ktoś myśli o nim w związku "z takim zadaniem".

Tymczasem w Wielki Czwartek papież Franciszek ma celebrować mszę świętą w więzieniu dla młodocianych przestępców. W ramach tradycji, obmyje też stopy 12 więźniów. To już wiadomo - takiego wydarzenia jeszcze w historii Watykanu nie było.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.03.2013 01:43

A kiedy papież Franciszek rozliczy pedofilię w KK? "Mea Maxima Culpa", Ratzinger, Wojtyła?

Odpowiem sam sobie: nigdy, bo "to nie jest główny problem współczesnego kościoła" (Szymon Hołownia) ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to znaczy, że ktoś jest podbity?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Możemy się spodziewać jeszcze wielu rewelacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.