Facebook Google+ Twitter

Papież podziękował dziennikarzom za pracę podczas konklawe

Dziś o godzinie 11 nowo wybrany biskup Rzymu spotkał się z przedstawicielami mediów z całego świata. Dziennikarzy było około pięciu tysięcy. Audiencja trwała 30 minut. Biuro Watykańskie podało plan spotkań papieża.

Papież Franciszek / Fot. EPA/OSSERVATORE ROMANOPapież zakończył pół godzinną audiencje słowami: z serca błogosławię, wiedząc jak wielu z was nie należy do Kościoła Katolickiego. W ciszy, szanując sumienia każdego z was, wiedząc, że każdy z was jest synem Bożym. Niech Bóg Wam błogosławi.

Franciszek opisuje w tym momencie to co działo się podczas konklawe: W tych dniach [konklawe - dodaje red.] rzeczy zaczynały się trochę niebezpiecznie układać, jeden z kardynałów mnie pocieszał. Zaczęło być coraz więcej głosów, do 2/3 brakowało niewiele. Kiedy natomiast rozległy się brawa - on objął mnie, ucałował i powiedział: nie zapominaj o biednych i to dotarło do mnie

11.11 Kościół jest instytucją duchową, a nie polityczną. - podkreśla papież mówiąc, że chciałby kościoła biednego, kościoła dla biednych. -
Powinno być jasne, że wszyscy jesteśmy powołani nie do tego, żeby opowiadać o sobie, ale żeby podporządkować się tej triadzie: prawdzie, dobru i pięknu.


11.05 Drodzy przyjaciele, jestem rad, że na początku mojej posługi mogę się spotkać z wami, którzy pracowaliście tu, w Rzymie. Szczególne podziękowania kieruję do tych, którzy umieli opowiadać o tych wydarzeniach biorąc pod uwagę najważniejszą perspektywę. Perspektywę wiary.

O 11.00 papież przyszedł do dziennikarzy zgromadzonych w Auli Pawła VI. Nowy papież powiedział: "dziękuję za pracę i profesjonalizm dziennikarzy" - na sali rozległy się brawa.

Papież Franciszek spotka się z dziennikarzami dzisiaj około godz. 11 w Auli Pawła VI. Nie wiadomo do końca, jak będzie wyglądało to spotkanie, gdyż biuro Watykańskie do tej pory nie zebrało pytań od dziennikarzy.

Jest to pierwsze publiczne spotkanie nowo wybranego papieża z przedstawicielami prasy na całym świecie. Papież ma już za sobą spotkanie z kardynałami. Warto dodać, iż dwa dni po wyborze w spotkaniu z papieżem uczestniczyli wszyscy kardynałowie.

Przypomnę, że 115 kardynałów-elektorów, dwa dni konklawe i zaledwie pięć głosowań - o godz. 19.06 13 marca nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, a godzinę później świat poznał nowego papieża. 266. następca św. Piotra to dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio. Argentyńczyk przyjął imię Franciszek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.