Facebook Google+ Twitter

Papież popiera prawo Palestyńczyków do własnego państwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-13 16:01

Papież popiera prawo Palestyńczyków do własnego, suwerennego państwa. Benedykt XVI złożył taką deklarację podczas porannego spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem w Betlejem.

Podczas mszy na placu Żłóbka papież mówił o solidarności z Palestyńczykami ze Strefy Gazy i wyraził nadzieję, że Izrael zniesie nałożona na Gazę blokadę.

Z kolei watykański rzecznik zapowiedział, że po południu Benedykt XVI przekaże 50 tysięcy euro na rzecz obozu palestyńskich uchodźców w Betlejem.

Komentatorzy zwracają uwagę, że papież pierwszy raz od początku swojej pielgrzymki tak wyraźnie opowiedział się za powstaniem Palestyny. Watykanista telewizji CNN John Allen przyznaje, że dzisiejsze słowa Benedykta XVI są deklaracją polityczną. Allen zaznacza jednak, że nie jest to deklaracja przeciwko Izraelowi. "To jest deklaracja polityczna w tym sensie, że papież podkreślił prawo Palestyńczyków do własnego kraju. Ale papież stara się być ponad polityką. Dlatego nie zamierza zaangażować się w tę sprawę na tyle, by siedzieć nad mapami Zachodniego Brzegu i decydować, jak mają przebiegać granice. Bardzo jasno popiera natomiast prawo Palestyńczyków do suwerenności" - powiedział Allen.

Watykan od wielu lat opowiada się za powstaniem państwa palestyńskiego. Z tego powodu dzisiejsza wizyta Benedykta XVI w Betlejem była jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w Palestynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.