Facebook Google+ Twitter

Papież prosi księży: Nie bierzcie pieniędzy za sakramenty

Księża mają różne okazje, aby zarabiać na ofiarach wiernych, np. przy chrztach, z okazji ślubu, przy zamawianiu mszy, czy pogrzebu. Danin "co łaska" jest znacznie więcej.

 / Fot. Wikimedia CommonsPapież Franciszek zwracał się już do księży w różnych sprawach. Prosił, aby byli blisko samotnych i opuszczonych, chorych i niedołężnych, biednych i potrzebujących. Sugerował i nauczał o potrzebie budowania Kościoła ubogiego dla ubogich. Ostatnio zwrócił się do księży: Nie bierzcie pieniędzy za sakramenty.

Zdarza się, że wierny, gdy przychodzi prosić księdza o sakrament - otrzymuje formularz, a nawet gorzej - proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być - przekonuje duchownych, papież Franciszek.

Zobacz zdjęcie - papież Franciszek (Fot. Aleksandro Bianchi, REUTERS) - Papież do księży

- Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła - mówił papież na poniedziałkowym (16 września) spotkaniu z duchowieństwem Wiecznego Miasta. Podczas długiej, bo dwugodzinnej rozmowy w bazylice św. Jana na Lateranie, Ojciec Święty przekonywał, że "człowiek, który przychodzi do Kościoła, powinien w nim czuć się, jak w domu, a nie jak ktoś, kto jest wykorzystywany".

Franciszek, będąc wcześniej metropolitą Buenos Aires w Argentynie, podzielił się z księżmi swoimi wspomnieniami. Opowiedział m.in. o argentyńskim kapłanie, który powiedział mu, że od jakiegoś czasu nie bierze pieniędzy, ani za sakramenty, ani za mszę w konkretnej intencji. Efekt? - Teraz wierni zostawiają tyle, ile chcą. I okazuje się, że mam obecnie dwa razy więcej niż wcześniej! - przyznał wówczas szczerze proboszcz, w rozmowie z Franciszkiem, który tłumaczy to jednym zdaniem: - Bo ludzie są hojni.

A jak to jest w kościołach w Polsce? Czy obowiązuje zasada "co łaska", czy też hojności? O szczegółach cennika w polskim Kościele mówił w kwietniu 2013 roku w programie "Dzień Dobry TVN", filozof i teolog Tadeusz Bartoś, podkreślając, że Kościół katolicki w Polsce stoi na sprzedawaniu sakramentów. Wymienił też przykładowo, ile i za co, płacimy w Kościele.

Szczegółowy cennik usług kościelnych, publikował w kwietniu 2013 roku, "Super Express" (niżej podajemy przykłady). Opłaty za usługi, nie są wymysłem polskich księży, lecz wynikiem starej tradycji Kościoła. - Wart jest bowiem robotnik zapłaty swojej - powiedział Jezus w Ewangelii, według św. Łukasza. Tę biblijną prawdę często przywołują kapłani, kiedy ktoś pyta, ile kosztuje ślub czy pogrzeb. Niby oficjalnych cenników usług nie ma, ale wielu księży je wprowadza. W praktyce, częściej obowiązują słynne słowa "co łaska".

Księża mają różne okazje, aby zarabiać na ofiarach wiernych, np. przy chrztach, z okazji ślubu, przy zamawianiu mszy, czy pogrzebu. Danin "co łaska" jest znacznie więcej, m.in. z okazji pierwszej komunii i bierzmowania. Parafia płocka ma na przykład półślubek, czyli ofiarę, którą płaci parafianin za ślub udzielony w innej parafii.

Księża, według tabloidu, mają też niedzielną tacę i "trzynastkę", z okazji kolędy, kiedy księża odwiedzają wiernych w domach. - W ślad za portalem www.colaska.pl i raportem KAI, przedstawiamy cennik usług kościelnych. Te datki nie trafiają do kieszeni duchownych.

- Proboszcz odlicza składki na cele ogólnodiecezjalne, znane w niektórych regionach, jako "poduszne". Trzeba też opłacić składki na rozmaite fundusze kościelne oraz pensje dla cywilnych pracowników, zapłacić za prąd, świece, wino, kwiaty, remonty kościołów.

Marek Aureliusz (lat 29) z Wrocławia uważa, że księża "nie powinni robić cenników". Według niego - powinno się płacić za usługi kościelne, ale opłaty muszą mieścić się w granicach rozsądku. – Ksiądz, pobierający pieniądze, np. za udzielenie ślubu, nie powinien mówić "co łaska, ale od 300 zł". I o ile zgadzam się na zapłatę za ślub te 300 zł, to za chrzest 450 zł już nie. Jednego stać 500 zł, a drugiego 50 zł. Księża powinni brać to pod uwagę, a nie ustalać cenniki opłat.

A oto niektóre przykładowe ceny usług kościelnych
w różnych probostwach i rejonach kraju.


Chrzest - od 60 zł w Słubicach i 125 zł Gdyni
do 400 zł w Tarnowskiej Woli i 500 zł w Łodzi.

Ślub - od 520 zł w Mielcu i i 570 w Gdyni
do 1000 zł w Pelplinie i Solcu Zdroju oraz
do 2000 zł w Zambrowie i Sieprawiu.

Pogrzeb - od 300 zł w Koszalinie i 475 zł w Wałbrzychu
do 3500 zł w Lublinie i 5000 zł w Łodzi.

Msza - od 20 zł w Jarosławiu i 30 zł w Słubicach
do 200 zł w Czernikowie i 300 zł w Łodzi i Raszynie.

Wypominki - od 20 zł w Skołyszynie i 50 zł w Pasłęku
do 150 zł w Leśnej i 200 zł w Raszynie i we Wrocławiu.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Drodzy Państwo u nas w Polsce jeśli kogoś nie stać na sakramenty i tak przez świeckich będzie potraktowany jak grzesznik . Nie wziął ślubu kościelnego jaki wstyd. Nikt nie będzie patrzył , że go po prostu nie stać . A on po prostu nie lubi żebrać. Ci którzy narzekają a płacą i tak szczycą się wyższością. Narzekając krzyczą chwaląc się, że ich stać. Albo jako niepraktykujący zostali by wykluczeni ze społeczności lokalnej często we wszystkich sferach.. Księża o tym wiedzą i czym więcej biorą szczególnie na wsi wywyższają tych którzy płacą. W większych miastach jest inaczej , nie ma przed kim się pochwalić , chyba , że w grupie swoich bliskich znajomych ale w mieście o księżach mniej się mówi.I Na wsiach często jest to temat numer 1. A nie ważne jak się mówi aby mówioną. W dzisiejszych kapitalistycznych czasach i w warunkach polskich księża mając duże pieniądze będą mieli wiernych na pokaz. Gdy przestaną się cenić finansową odeszli by od nich ludzie bogaci i nie tylko a szczególnie politycy. Kto przy biedaku by pozostał. Tylko uczniowie Chrystusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z relacji pocztą pantoflową wiadomo, że wymaga się stawek wyższych na wsi niż w mieście. Taka ciekawa specyfika. Różnice są też między regionami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja widzę że jest właściwa osoba na właściwym miejscu . Chwała Bogu za Franciszka . Naiwni są ci co dają za łaskę choćby złotówkę . Np. łaska, zbawieni jesteście , Boży to dar nie z uczynków aby się ktoś nie chlubił że sobie zasłużył na zbawienie.! Amen. Niemożna sobie kupić cośkolwiek co jest darem Bożym , a ten co to tak perfidnie sprzedaje to już dusza jego się w piekle poniewiera .! Korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy.! Pieniądze więcej przynoszą nie szczęścia , a niżeli dobrobytu itp. Przepych prowadzi do pychy a pycha do upadku , Bóg pysznym się sprzeciwia., a pokornym daje właśnie ta łaskę , za darmo i darmo mamy dawać tym którzy potrzebują.! Z Bogiem .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego przeglądu cen widać, że najlepiej rąbie się finansowo biedotę, do której - ogólnie rzecz ujmując - Łódź należy. Łódzcy księża najwidoczniej bezwzględnie stosują chyba zasadę: miłuj bliźniego swego, aż koszula spadnie z niego... Potem bierz się za drugiego...

W dodatku jest to dobry przykład na biblijną zasadę:
"Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Papież wierzy w to, że będzie wysłuchany? Jeśli tak, to albo jest tak naiwny, albo wiara jego (w księży) jest OGROMNA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.