Facebook Google+ Twitter

Papież ustanowił komisję do spraw zwalczania pedofilii w Kościele

Franciszek, od początku pontyfikatu w marcu 2013 roku, kontynuuje konsekwentnie bezwzględną walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele. Podwładnym nakazał, aby to przestępstwo uwzględnić w watykańskim kodeksie karnym.

Papież Franciszek / Fot. EPA/ETTORE FERRARIPapież Franciszek powołał komisję do spraw zwalczania pedofilii w Kościele. Decyzję o ustanowieniu takiej komisji, papież podjął na wniosek swoich doradców - ośmiu kardynałów z całego świata, którzy od kilku miesięcy pracują nad projektem zmian (reform) w Kurii Rzymskiej i Watykanie, a obecnie obradują za Spiżową Bramą.

Komisja do spraw zwalczania pedofilii, jak i jej pojedynczy członkowie, mają zadanie informować o sytuacji ofiar seksualnego wykorzystywania przez księży, nieść ofiarom pomoc, sugerować poszczególnym episkopatom w różnych krajach zasady i formy postępowania w przypadkach pedofilii w duchowieństwie oraz występować z nowymi wnioskami i inicjatywami w zakresie bezpieczeństwa nieletnich i prewencji.

Ponadto papieska komisja będzie zajmować się pedofilskimi aspektami, z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego oraz współpracą z duchownymi, jak również organizacją spotkań z ofiarami przestępstw. Kompetencje komisji i jej skład papież Franciszek określi w specjalnym dokumencie.

Papież: "Modlę się za ofiary pedofilii"

Franciszek zapowiedział, od początku pontyfikatu w marcu 2013 roku, że w swojej posłudze będzie kontynuował bezwzględną walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele i nakazał, aby to przestępstwo uwzględnić w nowym kodeksie karnym Państwa Watykańskiego.

W końcu listopada br., Radio Watykan podało do wiadomości treść listu papieża do kardynała Nicolasa de Jesusa Lopeza Rodrigueza z Dominikany, w związku z objęciem stanowiska nuncjusza apostolskiego w tym kraju, przez arcybiskupa Judę Thaddeusa Okolo z Nigerii, który został tam skierowany z Australii.

W specjalnym liście Franciszek zwrócił się do arcybiskupa Santo Domingo, stolicy Dominikany, pisząc: "Chcę cię zapewnić, drogi bracie, że w moich modlitwach bardzo głęboko obecny jest umiłowany Lud Boży pielgrzymujący w Republice Dominikańskiej, a zwłaszcza ci, którzy cierpią z powodu grzechów ludzi Kościoła".

Papież wyraźnie zaakcentował: "Raz jeszcze chciałbym powtórzyć zobowiązanie, jasno i odważnie, że ofiary tych błędów zawsze będą brane w obronę i chronione w taki sposób, by wypełniła się sprawiedliwość we wszystkich jej aspektach".

Odwołano z funkcji nuncjusza abp Wesołowskiego

W sierpniu papież Franciszek, z powodu oskarżeń o pedofilię, odwołał z Dominikany w trybie pilnym z funkcji nuncjusza apostolskiego, Polaka arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Skandal z udziałem arcybiskupa Wesołowskiego wybuchł wtedy, kiedy telewizja dominikańska pokazała dostojnika kościelnego, który nocami odwiedza w stolicy kraju miejsca, znane powszechnie z prostytucji nieletnich.

Po odwołaniu arcybiskupa z funkcji nuncjusza przez papieża i wezwaniu go do Watykanu, w Kongregacji Nauki Wiary prowadzone jest nieprzerwanie postępowanie w sprawie postawionych zarzutów wobec polskiego hierarchy. Do czasu zakończenia postępowania, Watykan nie udziela żadnych informacji w tej sprawie. Nie wiadomo nawet, gdzie abp Józef Wesołowski obecnie przebywa.

Kościół w Polsce również walczy z pedofilią

Na początku października 2013 roku, episkopat polski przyjął trzy aneksy do watykańskich wytycznych zatwierdzonych rok temu, na temat procedur w zakresie reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych w Kościele.

Sekretarz generalny polskiego episkopatu, bp Wojciech Polak powiedział, że pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi - procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, a trzeci – odnosi się do formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa. - Istotą naszego działania jest przede wszystkim świadomość: Zero tolerancji dla pedofilii i pomoc ofiarom - zapewnił bp Wojciech Polak.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski poinformował ponadto, że biskupi przyjęli w środę, 4 grudnia 2013 roku, odrębny dokument dotyczący zasadach prewencji wobec przypadków pedofilii, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. Przyjęta instrukcja Konferencji Episkopatu Polski przewiduje, że biskupi mają obowiązek informować i zachęcać osoby poszkodowane przez duchownych do tego, aby - niezależnie od procedur kościelnych – składały wnioski i zawiadomienia bezpośrednio w prokuraturze.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bdb, ale będę powtarzał aż do znudzenia: Dlaczego i w imię czego to przestępstwo podlega w praktyce zupełnie innym regułom niż każde inne, wymagające do skazania jakichś dowodów oraz wiarygodnych zeznań? Otóż na zdrowy rozum rzecz biorąc same tylko zeznania jednego czy nawet kilku chłopców, względnie osób będących już obecnie dorosłymi ludźmi znaczą tylko tyle, że jest paru kumpli, którzy dużo wiedzą o nietypowym seksie. To zaś jest zapewne godne ubolewania, ale w dzisiejszych czasach powszechne. No i dlaczego urządza się medialny lincz na kapłanach katolickich, pastorach i starszych zborów mormonów, podczas gdy imamowie, rabini tudzież popi wydają się pod tym względem bezgrzeszni? Z tym wiążą się jeszcze inne, nadzwyczaj dziwne i ciekawe względnie smętne zagadnienia:

link

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.