Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papież ustanowił komisję do spraw zwalczania pedofilii w Kościele

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Franciszek, od początku pontyfikatu w marcu 2013 roku, kontynuuje konsekwentnie bezwzględną walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele. Podwładnym nakazał, aby to przestępstwo uwzględnić w watykańskim kodeksie karnym.

Papież Franciszek powołał komisję do spraw zwalczania pedofilii w Kościele. Decyzję o ustanowieniu takiej komisji, papież podjął na wniosek swoich doradców - ośmiu kardynałów z całego świata, którzy od kilku miesięcy pracują nad projektem zmian (reform) w Kurii Rzymskiej i Watykanie, a obecnie obradują za Spiżową Bramą.

Komisja do spraw zwalczania pedofilii, jak i jej pojedynczy członkowie, mają zadanie informować o sytuacji ofiar seksualnego wykorzystywania przez księży, nieść ofiarom pomoc, sugerować poszczególnym episkopatom w różnych krajach zasady i formy postępowania w przypadkach pedofilii w duchowieństwie oraz występować z nowymi wnioskami i inicjatywami w zakresie bezpieczeństwa nieletnich i prewencji.

Ponadto papieska komisja będzie zajmować się pedofilskimi aspektami, z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego oraz współpracą z duchownymi, jak również organizacją spotkań z ofiarami przestępstw. Kompetencje komisji i jej skład papież Franciszek określi w specjalnym dokumencie.

Papież: "Modlę się za ofiary pedofilii"

Franciszek zapowiedział, od początku pontyfikatu w marcu 2013 roku, że w swojej posłudze będzie kontynuował bezwzględną walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele i nakazał, aby to przestępstwo uwzględnić w nowym kodeksie karnym Państwa Watykańskiego.

W końcu listopada br., Radio Watykan podało do wiadomości treść listu papieża do kardynała Nicolasa de Jesusa Lopeza Rodrigueza z Dominikany, w związku z objęciem stanowiska nuncjusza apostolskiego w tym kraju, przez arcybiskupa Judę Thaddeusa Okolo z Nigerii, który został tam skierowany z Australii.

W specjalnym liście Franciszek zwrócił się do arcybiskupa Santo Domingo, stolicy Dominikany, pisząc: "Chcę cię zapewnić, drogi bracie, że w moich modlitwach bardzo głęboko obecny jest umiłowany Lud Boży pielgrzymujący w Republice Dominikańskiej, a zwłaszcza ci, którzy cierpią z powodu grzechów ludzi Kościoła".

Papież wyraźnie zaakcentował: "Raz jeszcze chciałbym powtórzyć zobowiązanie, jasno i odważnie, że ofiary tych błędów zawsze będą brane w obronę i chronione w taki sposób, by wypełniła się sprawiedliwość we wszystkich jej aspektach".

Odwołano z funkcji nuncjusza abp Wesołowskiego

W sierpniu papież Franciszek, z powodu oskarżeń o pedofilię, odwołał z Dominikany w trybie pilnym z funkcji nuncjusza apostolskiego, Polaka arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Skandal z udziałem arcybiskupa Wesołowskiego wybuchł wtedy, kiedy telewizja dominikańska pokazała dostojnika kościelnego, który nocami odwiedza w stolicy kraju miejsca, znane powszechnie z prostytucji nieletnich.

Po odwołaniu arcybiskupa z funkcji nuncjusza przez papieża i wezwaniu go do Watykanu, w Kongregacji Nauki Wiary prowadzone jest nieprzerwanie postępowanie w sprawie postawionych zarzutów wobec polskiego hierarchy. Do czasu zakończenia postępowania, Watykan nie udziela żadnych informacji w tej sprawie. Nie wiadomo nawet, gdzie abp Józef Wesołowski obecnie przebywa.

Kościół w Polsce również walczy z pedofilią

Na początku października 2013 roku, episkopat polski przyjął trzy aneksy do watykańskich wytycznych zatwierdzonych rok temu, na temat procedur w zakresie reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych w Kościele.

Sekretarz generalny polskiego episkopatu, bp Wojciech Polak powiedział, że pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi - procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, a trzeci – odnosi się do formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa. - Istotą naszego działania jest przede wszystkim świadomość: Zero tolerancji dla pedofilii i pomoc ofiarom - zapewnił bp Wojciech Polak.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski poinformował ponadto, że biskupi przyjęli w środę, 4 grudnia 2013 roku, odrębny dokument dotyczący zasadach prewencji wobec przypadków pedofilii, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. Przyjęta instrukcja Konferencji Episkopatu Polski przewiduje, że biskupi mają obowiązek informować i zachęcać osoby poszkodowane przez duchownych do tego, aby - niezależnie od procedur kościelnych – składały wnioski i zawiadomienia bezpośrednio w prokuraturze.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto