Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1637 miejsce

Papugi rozprzestrzeniają się w Europie. Trafiły na listę najbardziej uciążliwych gatunków

Na świecie rośnie populacja żyjących na wolności papug z gatunku aleksandretta obrożna. Te piękne ptaki niczym nie skrępowane stają się szkodnikami. Trafiły nawet na listę stu najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych.

 / Fot. By J.M.Garg (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CoAleksandretta obrożna pierwotnie pochodzi z Afryki i Półwyspu Indyjskiego. Zamieszkiwała też Cejlon. W ciągu ostatnich 18 lat do Europy trafiło około 137 tys. sztuk. Część z nich zaczęła samodzielny byt na wolności. Dziś można je spotkać przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie już kilka lat temu było ich nawet do 20 tys. sztuk, Belgii (8,5 tys.), Holandii (5,5 tys.) i Niemczech (5,5 tys.) Niewykluczone, że rozprzestrzenią się również w Polsce, bo są gatunkiem wytrzymałym na trudne warunki atmosferyczne - podaje Polskie Radio.

Aleksandretta obrożna potrafi znieść temperaturę niską temperaturę, jest wszystkożerna, potrafi wyprzeć modraszki, bogatki oraz szpaki, kowaliki i dzięcioły. Jej popularność wśród hodowców brała się z umiejętności naśladownictwa różnych dźwięków. Papugi te ważą około 150 gram, długość ich ciała to nawet 50 cm (z ogonem). Na wolności aleksandretty szybko przeradzają się w szkodniki. Przede wszystkim dawały się we znaki rolnikom w Indiach, gdzie niszczyły uprawy daktyli i słoneczników. W miastach budują dziuple w materiałach ocieplających budynki. Mogą być również nosicielami groźnych bakterii, które prowadzą do choroby układu oddechowego - ornitozy oraz pierwotniaków wywołujących kryptosporydiozę. Papugi nie mają w Europie naturalnych wrogów.

"Mówi się, że do minus 20 stopni Celsjusza dają radę! Proszę zwrócić uwagę, że w miastach jest cieplej, są rury ogrzewnicze. Potencjał dla papug zatem jest" - twierdzi prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piąteczka za ten artykuł. Nie dziwię się papugom, które nawet w Polsce latem mogą cieszyć się nadzwyczaj ciepłym, tropikalnym słońcem, deszczem i bujną roślinnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są skutki bezmyślności i nieodpowiedzialności "hobbystów".
Nie tylko papugi.
To samo problem dotyczy również np. żółwi czerwonolicych.
http://www.salamandra.org.pl/obceczerwonolicy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Heidelbergu spotkałam całe stada tych zielonych papug, prawie rywalizują już z gołębiami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papugi potrafią zadziwić!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.