Facebook Google+ Twitter

"Papusza" i "Płynące wieżowce" nagrodzone w Karlowych Warach!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-07-06 23:13

Dobiegł końca 48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Spośród nagrodzonych obrazów znalazły się dwa filmy polskie.

https://www.youtube.com/watch?v=NS3eQ8Gn1Ks / Fot. print screen / youtube.com"Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, okrzyknięta odkryciem tegorocznego festiwalu, otrzymała Wyróżnienie Specjalne Jury Konkursu Głównego. W skład jury zasiadali: Agnieszka Holland (przewodnicząca) , Ivo Andrle, Claudia Llosa, Sigurjon "Joni" Sighvatsson, Meenakshi Shedde, Frédéric Boyer i Alon Garbuz. Konkurs wygrał film z Węgier "Le grand cahier" w reżyserii Jánosa Szásza.

Film małżeństwa Krauze ("Plac Zbawiciela", "Mój Nikifor") opowiada opartą na faktach dramatyczną historię Papuszy, pierwszej romskiej poetki, która zapisała swoje wiersze. Jej utwory były tłumaczone na język polski. Twórczość Papuszy trwale wzbogaciła polską kulturę o wgląd w cygańską "duszę". W filmie główne role grają Jowita Budnik (Papusza), Zbigniew Waleryś (Dionizy) i Antoni Pawlicki (Jerzy Ficowski). Premiera filmu w polskich kinach jest przewidziana na czwarty kwartał tego roku.

Teaser filmu "Papusza"
 / Fot. mat. prasowe
Kontrowersyjny film "Płynące wieżowce" młodego reżysera Tomasza Wasilewskiego wygrał konkurs "East of the West". W tej sekcji prezentowane są debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej. Jury w składzie: Éva Vezér (przewodnicząca), Peter Paul Huth, Maja Miloš, Piotr Mularuk i Sergej Stanojkovski przyznało grand prix obrazowi Wasilkowskiego.

Drugi w karierze Wasilewskiego film (jego debiut "W sypialni") to współczesna opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Główny bohater - Kuba (Mateusz Banasiuk) to młody chłopak, który mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną, Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Kocha swoją dziewczynę, studiuje, jest pływakiem. Na jednej z imprez poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację innym mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pod koniec życia Papusza stwierdziła, że byłaby szczęśliwsza gdyby nie nauczyła się czytać i pisać.. .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.