Facebook Google+ Twitter

„Papusza” najlepsza na festiwalu filmowym w Indiach

Film w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego otrzymał na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune dwie główne nagrody: za najlepszy film i za najlepszą reżyserię.

 / Fot. Next Film, mat. prasowyNagrody w Indiach to kolejne laury dla polskiego filmu. Wcześniej „Papuszę” uhonorowano m. in. na festiwalach w Gdyni, Karlowych Warach, Salonikach, Valladolid oraz festiwalu operatorów Manaki Brothers. Szansa na kolejną nagrodę już wkrótce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, który potrwa od 22 stycznia do 2 lutego 2014 roku.

Papusza, czyli Bronisława Wajs, zmarła w 1987 roku. Przez czterdzieści lat mieszkała w taborze aż w1949 roku spotkała Jerzego Ficowskego. To on, znawca romskiej kultury, zainteresowany jej poetyckimi improwizacjami, namówił ją do spisywania wierszy w języku romskim. Potem tłumaczył jej poezję na język polski. Papusza zrezygnowała z życia w taborze i poświęciła się pisaniu. Nie była jednak szczęśliwa. Docenili ją co prawda sam Ficowski i Tuwim, ale odrzucili jej bracia Romowie, uznając za zdrajczynię, która brata się z ludźmi spoza własnej kultury.

„Papusza” to opowieść o kobiecie, której udało się zrealizować marzenia, ale za najwyższą cenę: płacąc wykluczeniem ze społeczności romskiej. To także filmowa historia Romów i panorama ich kultury oraz wspomnienie Zagłady i trudnych lat powojennych.

Czarno-biały film, z dialogami w języku polskim i romskim, gwarantuje niepowtarzalny klimat.
Główną bohaterkę zagrała ulubiona aktorka reżyserskiego małżeństwa Krauze, znana m. in. z filmu „Plac Zbawiciela” – Jowita Budnik. Jako Ficowski partneruje jej na ekranie Antoni Pawlicki. W męża Papuszy, Dionizego Wajsa, wcielił się Zbigniew Waleryś.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.