Facebook Google+ Twitter

"Papusza" triumfatorką Lubuskiego Lata Filmowego

6 lipca 2014 roku w Łagowie zakończyło się 43. Lubuskie Lato Filmowe. Podczas tygodniowego, najstarszego w Polsce festiwalu filmowego miłośnicy tej sztuki mogli obejrzeć około stu filmów fabularnych i dokumentalnych.

Jowita Budnik w tytułowej roli w filmie Papusza. / Fot. materiały prasoweNa zakończenie 43. Lubuskiego Lata Filmowego ogłoszono laureatów konkursów w poszczególnych kategoriach sztuki filmowej. Jury konkursu głównego, któremu przewodniczył Andrzej Jakimowski po obejrzeniu 16 filmów konkursowych z Polski, Słowacji, Czech, Litwy, Ukrainy i Niemiec przyznało nagrodę Złotego Grona filmowi "Papusza" Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauzego. Drugą nagrodę, Srebrne Grono, jury przyznało filmowi "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, Brązowym Gronem nagrodzony został film "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Międzynarodowe jury przyznało w tym roku również Nagrodę Specjalną filmowi „Cud” w reżyserii Juraja Lehotskiego. Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego trafiła do twórców filmu „Klauni” w reżyserii Viktora Tauša. Z kolei Nagrodę Klubu Kultury Filmowej przyznano filmowi „Zabić bobra” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

Kadr z nagrodzonego filmu Iskierka w reżyserii Wiesławy Piećko. / Fot. materiały prasoweJury konkursu filmów dokumentalnych, któremu przewodniczyła Monika Chybowicz - Brożyńska po obejrzeniu 30 produkcji postanowiło przyznać nagrodę Złotego Grona filmowi "Iskierka" Wiesławy Piećko. Nagrodę Srebrnego Grona przyznano filmowi "Dobry kierowca Smetana" w reżyserii Víta Klusáka i Filipa Remunda, zaś nagrodę Brązowego Grona filmowi "Werka" w reżyserii Pawła Łozińskiego; wyróżnienie otrzymał film "Pieśń pasterza" w reżyserii Vahrama Mkhitaryana.

Wojciech Mecwaldowski i Marian Dziędziel w nagrodzonym filmie Mocna kawa wcale nie jest taka zła. / Fot. materiały prasoweJury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 43. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2014 w składzie: Wanda Mirowska – przewodnicząca, Istvan Krasztel, Katarzyna Terlecka po obejrzeniu 29 krótkich filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody: nagrodę Złotego Grona filmowi "Mocna kawa wcale nie jest taka zła" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka, nagrodę Srebrnego Grona filmowi "Wystawa" w reżyserii Andreja Kolenčíka i Petera Begányi, a nagrodę Brązowego Grona filmowi "Ostatnia pieśń torreadora" w reżyserii Piotra Chrzana. Wyróżniono film "Hitler w Operze" w reżyserii Michała Grzybowskiego.

Specjalną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego, Brylantowe Grono, przyznawaną przez organizatorów festiwalu otrzymała w tym roku wybitna aktorka, Danuta Szaflarska, za wszystkie wybitne kreacje aktorskie w filmach polskich i jej wyjątkową pozycję w gronie aktorów polskiego filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zastanawiam się czy nie poruszyć spraw polsko romskich w tym portalu. Uczciwie. Ale to byłoby dośc bolesne dla obydwu "stron"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papuszę oglądałem przed premierą w Andrychowie i zrecenzowałem na portalu powiatlive

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na tym festiwalu w Łagowie w jego pierwszych latach bywały największe ówczesne gwiazdy kina polskiego,a ja ostatni raz bodaj w 2005 roku z wystawami z planu filmów ze Stuhrem z krakowskimi kaskaderami i polskich filmów historycznych. Potem bywałem na festiwalu gwiazd w Międzyzdrojach i wciąż szukam czasu na ponowny przyjazd do Łagowa W miesiącach mak lipiec odbywają się aż 4 imprezy nawiązujące do oceny kina polskiego w danym sezonie i trudno być na nich wszystkich w danym roku. Łagów wciąż szukał swojej formuły festiwali środkowoeuropejskiego, mnie brakuje na nim podsumowania dekad rozwoju kina w danym kraju sąsiadującym z Polską np. przypomnienia czeskiego kina, pokazania ukraińskiej szkoły Paradżanowa. W końcu Łagów często nakładał się terminem na Noc Kupały i na imieniny Jana...A mieliśmy kiedyś w Łagowie znanych artystów o tym imieniu z Janem Himilsbachem na czele. Czy dzisiaj mają w Łagowie chociaż ulice swojego imienia i czy pomyślano o galerii gwiazd. Pod zamkiem mogłaby byc galeria Gwiazd Trylogii Filmowej ...Oj zdradzam pomysł ale trzeba się spieszyć bo odeszła wielka postać Trylogii Małgorzata Braunek. Chciałbym zrobić galerię gwiazd ekranizacji utworów Sienkiewicza na Podbeskidziu w okolicy tutejszych wielkich ośrodków turystycznych - tu ogłaszam to jako pierwo - pomysł. Jest coś podobnego w Zielonce pod warszawą w "Hotelu Trylogia" ale tylko jako aleja drzew aktorów i minigaleria zdjęć i kostiumów z filmów Jerzego Hoffmana. A może taka galeria [powstanie na pięknym dziedzińcu hotelu "Dwór Sienkiewicz" w Okrzei, gzie niebawem znów pojadę? A Hoffman bardzo ;lubił przyjeżdżać na Lubuskie Lato Filmowe, dobrze tu się czuł bo nad podobnym jeziorem jak Łagowie miał swoja daczę, którą miał ostatnio sprzedać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ciekawy materiał. Zgadzam się całkowicie z Adrianną :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ów konkurs to niezwykły maraton dla wytrwałych koneserów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.