Facebook Google+ Twitter

Papużki nierozłączki, czyli prawdziwa babska przyjaźń

Przyjaźń. Budujemy ją przez wiele lat. Dbamy o nią, pielęgnujemy. Jest najpiękniejszą rzeczą, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi. Czy istnieje jednak szczera i prawdziwa przyjaźń między kobietami? O to zapytałam kilka znanych, polskich gwiazd.

Anna Samusionek - aktorka
– Moje przyjaciółki są ode mnie sporo starsze. Z jedną z nich - Mariolą - przyjaźnię się od prawie 20 lat. Mam też spore grono bardzo oddanych, sprawdzonych i zaufanych ludzi. Myślę, że w tej dziedzinie jestem szczęściarą. Czy wierzę w szczerą, głęboką przyjaźń między kobietami? Nie jest to łatwe i częste, ale jest możliwe. Niestety w większości przypadków włączają się nam atawistyczne odruchy walki o samca, od którego uzależnione było kiedyś nasze życie. Stąd często w relacjach między kobietami pojawia się zazdrość i zawiść.

Olga Bończyk - aktorka, piosenkarka
– Długo wątpiłam w prawdziwe istnienie przyjaźni. Ciągle z takich relacji wychodziłam poturbowana. Dziś wierzę, że przyjaźń istnieje, ale w moim zawodzie to niezwykła rzadkość. Przyjaźń jest przebywaniem z drugą osobą i zarazem dostrzeganiem jej nieobecności. Jest pewnością, że kiedykolwiek zadzwonisz, po drugiej stronie odezwie się osoba, zawsze gotowa do słuchania. Wierzę w prawdziwą babską przyjaźń i bezustannie jej wypatruję.

Kasia Nova - piosenkarka
– Przyjaźń wg mnie, to związek dwóch ludzi, którzy czują się dobrze w swoim towarzystwie, rozumieją, wspierają, akceptują, mogą na sobie polegać. Przyjaciel to takie drugie ja. Zawsze wie czego mi potrzeba, szczerze pogada. Wierzę w babską przyjaźń. Nikt nas tak nie zrozumie jak druga kobieta. Trzeba po prostu trafić na odpowiednią osobę. To tak jak z facetem. Jednak uważam, że najtrwalsze i najbardziej szczere są przyjaźnie szkolne, licealne. Później jakoś trudniej nam się zaprzyjaźnić. Każdy gdzieś biegnie i niejednokrotnie zaprzyjaźnia się tylko z tymi, od których czegoś potrzebuje. To dzisiaj bardzo modne. Osobiście tego nie popieram i nie lubię. Mam dwie przyjaciółki, z którymi znamy się od liceum i do tej pory pielęgnujemy naszą przyjaźń, ufamy sobie, szczerze sobie życzymy.

Agnieszka Fitkau-Perepeczko - aktorka
– Przyjaźń jest wspaniałą rzeczą, ale wymaga odpowiednich warunków do rozwoju. Myślę o tak trudnej radości z cudzych sukcesów, o braku jakiejkolwiek zawiści, która jest naturalną częścią ludzkiej natury, o bezinteresowności. Szczera, bez zawiści babska przyjaźń? To trudne, ale czasem się zdarza.

Bogusław Kolesiński - znany i ceniony warszawski artysta, antykwariusz, znawca kobiet
– Cyceron mawiał: "Wykreślić ze świata przyjaźń... To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie". Prawdziwa przyjaźń jest czymś boskim i nieśmiertelnym. Kształtuje naszą tożsamość, samoocenę i poczucie społecznej przynależności. Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Często obserwuję kobiety, ich zachowanie, czytam książki o znanych historycznych kobiecych postaciach, damskich przyjaźniach. Niejednokrotnie zastanawiałem się nad pytaniem: Czy istnieje prawdziwa przyjaźń między kobietami? Bo tak naprawdę kobiety zawsze były, są i będą zazdrosne o siebie, o wygląd swojej koleżanki, powodzenie wśród mężczyzn, o jej pozycję zawodową, materialną. Chociaż będą starały się to ukryć, zawsze w sercu będą porównywały się ze swoją przyjaciółką. Znane są w historii literatury przypadki, kiedy zazdrosne o siebie kobiety, potrafiły zabić swoją "najlepszą psiapsiółkę".

Dziewczyny z grupy Queens. / Fot. AKPAMonika, Sylwia i Julia,czyli zespół Queens
Sylwia: – Przyjaźń jest jednym z największych darów, który możemy dać oraz otrzymać. Jeżeli chodzi o naszą "zespołową przyjaźń", to nie staramy się ze sobą rywalizować, a raczej wspieramy się i wzajemnie dopingujemy.
Monika: – Przyjaźń jest bardzo ważna. Dobrze mieć kogoś, komu można bezgranicznie zaufać, o wszystkim szczerze porozmawiać i wylać wszelkie żale i radości, bez żadnych konsekwencji. Jednak o prawdziwą przyjaźń nie jest łatwo. Zwłaszcza babską przyjaźń. Ciężko znaleźć szczerą, zaufaną osobę. Znajomych jest wielu, ale to nie to samo. Najczęściej te najprawdziwsze przyjaźnie zawiera się jeszcze w liceum, a nawet wcześniej, i jeśli dotrwały do dziś i wykazują te cechy, o których mówiłam, to można powiedzieć, że jest się szczęściarzem. Z dziewczynami z zespołu bardzo się lubię. Dobrze się dogadujemy.
Julia: – Przyjaźń jest bardzo potrzebna - warto ją pielęgnować i nie zapominać o niej. Jest cenna tylko wtedy, gdy jest prawdziwa. Niestety w dzisiejszych czasach trudno o taką! Zwłaszcza wśród kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.04.2008 23:45

Fajne, tak sobie ostatnio myślałem że inaczej wygląda przyjaźń mężczyzna-mężczyzna a inaczej kobieta-kobieta. A jeszcze inaczej kobieta -mężczyzna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Interesujące! Tak myślałam, nikt otwarcie nie stwierdzi, że nie "istnieje jednak szczera i prawdziwa przyjaźń między kobietami".

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ważny i tak naprawdę dosyć trudny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam.... o +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus za ciekawy pomysł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.