Facebook Google+ Twitter

Paradą Schumana w Warszawie uczciliśmy Dzień Europy

Kilka tysięcy osób zebrało się dziś w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie, aby uczestniczyć w X Paradzie Schumana, najważniejszym wydarzeniu XVI Polskich Spotkań Europejskich.

Brama Miasteczka Europejskiego / Fot. Agata LuśtykPrawda jest taka, że nie słyszałam o istnieniu Fundacji Schumana, dopóki któregoś dnia nie dostałam od organizatorów na swoją skrzynkę mailową zaproszenia na Paradę Schumana. Wiedziałam, że powinnam wziąć w niej udział, bo ten rok jest wyjątkowy. Obchodzimy 5. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej, 20. rocznicę wolnych wyborów, a także rocznicę Planu Schumana, uważanego za źródło integracji europejskiej.

Czym jest Parada?

– Parada Schumana to autentyczne święto Europy. Biorą w nim udział bez względu na przekonania i wiek Europejczycy z Drezdenka i Krakowa, Kazimierzy Wielkiej i Włoch. Parada Schumana to nasz produkt eksportowy, socjologiczny fenomen pozytywnej manifestacji na rzecz wolności i solidarności Europy! Takiego wydarzenia nie ma żadna inna stolica – czytamy w wypowiedzi Anny Radwan-Röhrenschef, Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, organizatora XVI Polskich Spotkań Europejskich, umieszczonej w materiałach prasowych imprezy.

Parada była tylko częścią spotkań przygotowanych przez fundację; do tej pory odbyło się już wiele innych imprez, m.in. : Zlot Szkolnych Klubów Europejskich, wystawa rysunku „Europejski Słownik Obrazkowy Wichajstra”, międzynarodowa konferencja „Europa wobec kryzysu” oraz debata „Europa wobec kryzysu. Rozmowa na dwudziestolecie” z udziałem Tadeusza Mazowieckiego, Leszka Balcerowicza i Bronisława Komorowskiego.

Wolontariuszka / Fot. Agata LuśtykProgram dzisiejszej parady obfitował w ciekawe wydarzenia. O godzinie 12 kolorowy, radosny tłum wyruszył z placu Zamkowego, by o 13 uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach prowadzonych przez Jolantę Fajkowską (najstarszą stażem wolontariuszkę fundacji) na Rondzie de Gaulle’a. Kilkakrotnie odśpiewano hymn Unii Europejskiej (m. in. także w języku migowym), a jako że była to X, więc jubileuszowa parada, nie zabrakło tortu urodzinowego, który pokroił sam premier Tadeusz Mazowiecki. Kawałki ciasta powędrowały do widowni, która oczekując na koncert zespołu Bracia, mogła nie tylko degustować ciasto, ale i zwiedzać rozciągnięte po Nowym Świecie Miasteczko Europejskie.

W miasteczku ustawiono stoiska, m. in. promujące Warszawę jako Europejską Stolicę Kultury 2016, stoiska różnych krajów, np. Niemiec czy Francji, kilku szkół wyższych, a także stoiska Biura Prasowego Sejmu i przedstawicieli Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ciekawy reportaż. Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 06:50

Ja nawet nie wiem, gdzie leży Europa, ale machałem zawzięcie flagą, bo, lubię gwiazdki.
Szkoda tylko, że oszołomów nie było co wykrzykiwali śmieszne hasła, byłoby barwniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 01:26

Bardzo ładne zdjęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.05.2009 22:52

Sztucznie podsycany entuzjazm. Ile spośród paradujących osób przeczytało Eurokonstytucję. Co by to zmieniło? Tyle tylko, żeby się miało tę pewność, że bierze się udział w paradzie będąc lepiej poinformowanym. Czy starającym się o dobrze płatną posadę politykom zależałoby na tym, żeby w rzeczowych dyskusjach przybliżyć zalety i wady całej tej ideologiczno-politycznej konstrukcji. Oczywiście, ze gospodarczy składnik występuje, lecz czy nie jest on nieco spychany na bok, poprzez niezliczoną ilość regulacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Krzysztofie, jeśli chodzi o upamiętnianie kogokolwiek w jakikolwiek sposób, to ja jednak wolę solidną pracę nad prawem i rozwiązaniami w Unii, w czym wspomniani (w materiale, do którego dałeś tutaj link) "okryci hańbą" Buzek i Saryusz-Wolski radzą sobie całkiem nieźle. Tym bardziej nie rozumiem wciskania tutaj tego rodzaju duplikatów w komentarzach apropo Parady Schumana. Nie laurkami Unia żyje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.05.2009 20:21

Były flagi polskie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"- Parada Schumana to autentyczne święto Europy. Biorą w nim udział bez względu na przekonania i wiek Europejczycy z Drezdenka i Krakowa, Kazimierzy Wielkiej i Włoch. Parada Schumana to nasz produkt eksportowy, socjologiczny fenomen pozytywnej manifestacji na rzecz wolności i solidarności Europy! Takiego wydarzenia nie ma żadna inna stolica – czytamy w wypowiedzi Anny Radwan-Röhrenschef, Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, organizatora XVI Polskich Spotkań Europejskich, umieszczonej w materiałach prasowych imprezy."

Czyli tylko w stolicy Polski mamy tą paradę? Hm. To by było jakieś dziwne. Solidarność europejska ok, bylebyśmy tylko nie zapominali o Polsce. Dla mnie UE to, jak już pisałem, związek głównie gospodarczy składający się z niepodległych, niezależnych państw narodowych.

Czy na tej paradzie były flagi polskie? Bo mam nadzieję, że organizatorzy nie zabronili by mi przyjścia na tą paradę z flagą polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy informowano też was o tym, jak naszych europosłów dyscyplinowano, jak mają głosować w Parlamencie Europejskim ws. upamiętnienia rotmistrza Pileckiego? Bo jak przyszło co do czego, to z prasy polskojęzycznej tylko "Nasz Dziennik", "Tygodnik Solidarność" i "Opcja na Prawo" chciały obiektywnie poruszyć ten niewygodny politycznie temat. Wiem coś o tym, bo mój artykuł "Polscy europosłowie zawiedli" wysłałem do ponad 20 tytułów prasowych.

O sprawie pisałem w Wiadomosciach24:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.05.2009 18:32

Mi wmówiono :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parada Schumana kojarzy mi się tylko z komunistycznym pochodem 1 majowym i muszę powiedzieć jest to samo - ta sama propaganda i wmawianie ludziom jak to chcą Europy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.