Facebook Google+ Twitter

Parada Turków w Grodzisku Dolnym

W Grodzisku Dolnym świętowano na VI Ogólnopolskiej XVII Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „Turki 2009”.

Zgodnie z legendą, gdy w czas Wielkanocy wojacy z ziem podkarpackich objuczeni łupami wracali spod Wiednia, by ulżyć ciężarowi, ubrali na siebie zdobyczne stroje tureckie. Mieszkańcy, na ich widok uciekali, przekonani, że to kolejny najazd turecki. Żołnierze tymczasem udali się do kościoła, gdzie dziękując Bogu za szczęśliwy powrót zaciągnęli wartę przy Grobie Pańskim. Tradycję takiej warty przy Grobie Pańskiem pielęgnują do dziś w każde święta wielkanocne.

Co prawda stroje Turków, którzy brali udział w VI Ogólnopolskiej XVII Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „Turki 2009” w Grodzisku Dolnym, bardziej nawiązują do mundurów żołnierzy z okresu Wiosny Ludów, czy też Gwardii Narodowej, nie brakowało jednak i Turków strojnych w pióropusze z pawich piór.

W paradzie biorą udział straże grobowe nie tylko z Podkarpacia. Turki posiadają własne oryginalne kostiumy, stroje paradne, a także przygotowane pokazy musztry. Na paradzie w Grodzisku Dolnym do marszu przygrywały im strażackie orkiestry dęte.

Zobacz także galerię zdjęć z imprezy.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.