Facebook Google+ Twitter

Parafia bliżej wiernych. Oddolna reforma opolskiego Kościoła

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-06-18 20:55

Komunia na rękę, kazania nie przekraczające 15 minut i pierwsza komunia trzecioklasistów — to tylko najważniejsze uchwały I Synodu Diecezji Opolskiej. Postanowienia synodu weszły w życie dokładnie w 33. rocznicę powołania opolskiej diecezji do życia.

– To rezultat trzyletniej pracy opolskiego Kościoła. W centrum tej reformy jest parafia i jej problemy – mówi ks. Joachim Kobienia, sekretarz opolskiego arcybiskupa Alfonsa Nossola.

Prace opolskiego synodu od początku budziły żywe zainteresowanie wiernych w całym kraju. Ci bardziej postępowi mówili, że opolska diecezja wprowadza polski kościół do Europy, ci bardziej konserwatywni narzekali na „niemieckie nowinkarstwo”. Ks. prof. Helmut Sobeczko, sekretarz generalny synodu, tłumaczył wówczas „DZ”, że w grę nie wchodzi żadna rewolucja, ale jedynie szukanie mądrej odpowiedzi na „wyzwania współczesności”.

– Najważniejszym celem naszych reform jest jednak nakłonienie wiernych do świadomego przeżywania Eucharystii — tłumaczy ks. Kobienia. To właśnie tłumaczy przyjęcie zasady, że do pierwszej komunii przystępować będą trzecioklasiści, bardziej samodzielni i świadomi od drugoklasistów. W niektórych parafiach, na przykład w Dąbrowie Niemodlińskiej, dzieje się tak już od kilku lat.

Także liturgia mszy ma być bliższa współczesnej wrażliwości — stąd zalecenie, by kazania były rzeczowe i nie przekraczały 10-15 minut (chyba że okazja jest wyjątkowa). Ks. Kobienia podkreśla też otwarcie opolskiego kościoła na świeckich: w planie jest wspieranie diakonatu stałego (pierwszy stopień święceń, dostępny także dla osób żonatych) oraz ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy komunii (także z myślą o chorych, którzy nie mogą przyjść na mszę).

Marek Świercz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.