Facebook Google+ Twitter

Parafia w Jasienicy ma nowego proboszcza. Abp Hoser odprawił mszę w tamtejszym kościele

Arcybiskup Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ponownie otworzył kościół w Jasienicy. Nowym proboszczem tamtejszej parafii został ks. Krzysztof Kozera.

 / Fot. PAP/Paweł SupernakArcybiskup Henryk Hoser przekazał w niedzielę klucze do kościoła w Jasienicy nowemu proboszczowi. Ks. Krzysztof Hoser został następcą odwołanego ks. Wojciecha Lemańskiego. "Proszę, abyś otwierał tę świątynię wszystkim, którzy czczą i szukają Boga. Niech stanowi centrum życia parafialnego" - powiedział ordynariusz cytowany przez Polskie Radio.

Arcybiskup poprosił również zgromadzonych parafian o współpracę z nowym proboszczem i wsparcie modlitewne dla niego. W kościele w Jasienicy abp Hoser odprawił Mszę świętą. Pierwszą od zamknięcia parafii w Niedzielę Palmową.

"Poczułem się dziś jak w dniu swoich prymicji, gdyż doświadczyłem wiele życzliwości i zrozumienia" - mówił nowy proboszcz po objęciu stanowiska.

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Hoser tłumaczył decyzję o zamknięciu kościoła. Jego zdaniem dochodziło do skandalicznych scen. "W tamtej sytuacji nie było innej drogi" - mówił.

Ksiądz Wojciech Lemański został odwołany z funkcji proboszcza w lipcu 2013 r. Wielokrotnie odwoływał się od decyzji swojego ordynariusza do Stolicy Apostolskiej. Dotyczyło to zarówno dymisji z probostwa, jak i zakazu wypowiedzi w mediach. W połowie lipca kuria zawiadomiła o podtrzymaniu decyzji w sprawie przyszłej posługi ks. Lemańskiego. "Kuria Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej zawiadamia, że abp Hoser po wnikliwym zapoznaniu się z pismem skierowanym do niego przez ks. Lemańskiego podtrzymał decyzję o skierowaniu go do podjęcia posługi duszpasterskiej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (Mazowieckie)" - poinformowano.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Informacja o nowym duszpasterzu parafii w Jasienicy natychmiast skojarzyła mi się z dobrze znanym powiedzonkiem "nie bez kozery".
Ale też słowo kozera/causeur oznacza dowcipnego gawędziarza, więc może nie zamieniono siekierki na kijek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Bartłomiej Bąk
"(..)antysemityzm to takie łatwe słowo, że można go zastosować do wszystkich(...)"

W przypadku tej parafii, tego biskupa i tego księdza "temat" antysemityzmu nie jest łatwym wytrychem.
Postawa Hosera wobec postawy Lemańskiego "na okoliczność" powoduje, że parafialne judaica to nie wakacyjne kręgi w zbożu... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaorać niepokornego :)

Umowa o pracę zostanie podpisana z początkiem grudnia, po odbyciu przez ks. Lemańskiego wymaganych szkoleń. ..Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii to największy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Polsce. Dziennie udzielana jest tu pomoc 300 pacjentom.

Czytaj więcej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan rację. Chyba stworzono mu szansę, aby odpokutował za swoje grzechy... A więc podano mu rękę... Zresztą, to nie mój problem, więc nie powinienem się właściwie wypowiadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego za karę albo w nagrodę? Praca z dziećmi i młodzieżą niewiele ma wspólnego z prowadzeniem parafii, a skoro ksiądz Lemański według władz nie sprawdził się w tym drugim, to nie oznacza że nie sprawdzi się w tym pierwszym aspekcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomijając przyczyny szczegółowe waśni między Hoserem a Lemańskim. Ten ostatni - orzeczono - zawinił. Został więc odwołany z parafii i przeniesiony do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Powstaje pytanie: w nagrodę czy za karę? Skoro nie sprawdził się "ideologicznie" w parafii, to będzie dobry na trudniejszym odcinku służby (jak mawiali władcy w poprzedniej epoce)? A przecież powinni na najbardziej wymagających etatach zatrudniać najlepszych, a nie buntowników, którzy będą "ferment" w młodych głowach wzniecać.

Lekceważenie pracy z dziećmi i młodzieżą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż za świetne źródło. Na powitanie przysłowiowa "goła baba", potem tekścik o tym jacy to chrześcijanie źli i pozwolili na holocaust. Współczuje autorowi, współczuje cytującej. Swoją drogą antysemityzm to takie łatwe słowo, że można go zastosować do wszystkich - od broniących się przed izraelską agresją Palestyńczyków, do dbających o życie swoich rodzin osób które Żydów u siebie nie chowały w czasie wojny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://cleo-capiszon.blog.onet.pl/2014/07/26/kosciola-antysemityzm-praktykowany-przez-abp-hosera/

„Ksiądz administrator (ks. Krzysztof Kozera) przyznał, że zna miejsce przechowywania zdjętych elementów wyposażenia kościoła, ale odmówił wyjawienia danych osób, które dokonały tych czynności oraz nie powiedział ani na czyje polecenie, ani kto złamał dekret biskupa i wszedł do świątyni w tym czasie”.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.