Facebook Google+ Twitter

Parafianie uwięzili księdza

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2008-09-03 09:19

Parafianie z Janiszewa (powiat turkowski) trzymają od soboty swojego byłego proboszcza w areszcie domowym. W ten sposób protestują przeciwko decyzji biskupa włocławskiego, który wydał dekret przenoszący z końcem sierpnia 69-letniego ks. Edmunda Pluskotę na emeryturę. Kuria tłumaczy to złym stanem zdrowia duchownego.

Parafianie trzymają księdza pod kluczem. / Fot. Ola BarciszewskaParafianie zamknęli kościół, założyli kłódkę na bramę i pełnią wartę przed plebanią. Od dwóch dni w kościele w Janiszewie (powiat turkowski) nie mogą być odprawiane msze i udzielane sakramenty. Parafia została bez duszpasterza, po tym jak biskup włocławski Wiesław Mering nałożył suspensę na księdza Edmunda Pluskotę, czyli karę zakazującą mu wykonywania czynności kapłańskich. Proboszcz bowiem w obecności parafian odmówił posłuszeństwa biskupowi.

W sobotę miał opuścić plebanię i przejść na emeryturę. Spakowanego już księdza zatrzymali parafianie i zamknęli w areszcie domowym.

- Nie oddamy proboszcza. On jest członkiem naszych rodzin. Tu zostawił swoją ojcowiznę. Poświęcił nam całe życie. Dzięki niemu mamy wyremontowany kościół, postawił kaplicę pogrzebową i kościół w Posoce. Zrobił dla nas tak dużo, że żaden inny ksiądz go nie będzie w stanie zastąpić - mówi Halina Icek, parafianka. Ludzie zamknęli kościół, założyli kłódkę na bramie prowadzącej do plebanii i przez całą dobę pilnują uwięzionego w domu księdza. Chcą, by pozostał w Janiszewie do końca życia. Domagają się odwołania dekretu biskupa.

- Ta decyzja jest absolutnie nieodwołalna. Dla dobra księdza i parafii biskup dekretu nie cofnie - mówi ks. Artur Niemira, rzecznik Kurii Biskupiej we Włocławku. 69-letni ks. Pluskota w parafii w Janiszewie przebywa od 22 lat. Mieszkańcy okolicznych wsi mają o nim jak najlepsze zdanie. Odpierają zarzuty jakoby ksiądz nadużywał alkoholu, co rzekomo doprowadziło do jego odwołania.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tylko jednego? Gdyby tak wszystkich uwięzili, najlepiej dożywotnio, byłoby pięknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.