Facebook Google+ Twitter

Parafianie z Jasienicy piszą do papieża: "Biskup Hoser chce zniszczyć wspólnotę i proboszcza"

Mieszkańcy Jasienicy postanowili pisać listy do papieża Franciszka w obronie swojego proboszcza - księdza Wojciecha Lemańskiego. Skarżą się m.in. na biskupa Henryka Hosera, który rzekomo "niszczy" ich parafię.

Ks. Wojciech Lemański / Fot. By Franciszek Vetulani (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsJak informuje Gazeta.pl, mieszkańcy Jasienicy chcą wysłać do papieża Franciszka około 200 listów, napisanych po polsku, angielsku i włosku, w obronie swojego proboszcza ks. Wojciecha Lemańskiego. Piszą w nich m.in. o tym, że biskup Henryk Hoser (w skład jego diecezji wchodzi parafia w Jasienicy), próbuje "zniszczyć ich wspólnotę i proboszcza".

Parafianie podkreślają w liście, że biskup Henryk Hoser pozbawił księdza Wojciecha Lemańskiego funkcji proboszcza i wysłał na przedwczesną emeryturę, chociaż ten "mówił o przepychu biskupów, wstawiał się za dziećmi urodzonymi z in vitro, a szykanowanymi przez Kościół w Polsce. Ujawniał grzechy polskiego Kościoła, takie jak: pedofilia, chciwość, niezachowanie celibatu czy pijaństwo księży". Mieszkańcy Jasienicy przypominają, że wielokrotnie próbowali skontaktować się z biskupem Hoserem, jednak ich listy i apele pozostały bez odpowiedzi.

Parafianie napisali w liście do papieża, że biskup Hoser przez wiele lat chronił księdza skazanego za pedofilię. Według mieszkańców Jasienicy "biskupi za nic mają słowa papieża o miłości, ubóstwie, szacunku dla słabszych, poszanowaniu odmienności, pokorze. Polscy biskupi nie są nauczycielami, ale surowymi sędziami".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wolnych pomieszczeń biurowych na ul. Czerskiej jest wiele. Więc redaktor naczelny powinien wykorzystać ten fakt i założyć wielowyznaniowy ,ekumeniczny kościół. Znajdą tam swoje miejsce wszyscy prześladowani przez KK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy ktoś pomoże w tym tłumaczeniu. Ja od razu zaznaczam: nie znam żadnego z tych dwóch języków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekaw jestem reakcji Franciszka , znając jak reaguje na indywidualne osoby to powinien dać szybka, odpowiedź i zbadać sprawę szybko . ? Zobaczymy jaka, decyzje, w tej sprawie wyda . ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak konkretnie parafianie napisali:
"Drogi Ojcze Święty!
Prosimy Cię o pomoc, my - mieszkańcy małej parafii z Jasienicy, należącej do diecezji biskupa Henryka Hosera.
Jest nas ok. 2600 wszystkich parafian. Od trzech lat biskup Henryk Hoser niszczy naszą wspólnotę i naszego proboszcza. W tym roku pozbawił go funkcji proboszcza i wysłał na emeryturę w wieku 53 lat, i skazał na mieszkanie w domu księży emerytów. Ksiądz Lemański nie dopuścił się żadnych zarzucanych mu czynów. Mówił o przepychu biskupów, wstawiał się za dziećmi urodzonymi z in-vitro a szykanowanymi przez Kościół w Polsce. Ujawniał grzechy polskiego Kościoła takie jak pedofilia, chciwość, niezachowanie celibatu czy pijaństwo księży. Aktywnie działa na rzecz poprawienia relacji katolików z mniejszością pochodzenia żydowskiego. My mieszkańcy Jasienicy nie możemy się pogodzić z takim traktowaniem wspaniałego kapłana. Zwracaliśmy się wielokrotnie w ciągu tych lat do księdza biskupa z prośbami o spotkania, o rozmowę, o to, by przyjechał do nas i zobaczył owoce pracy ks. Lemańskiego. Ksiądz biskup nie odpowiedział na żaden z listów kierowanych do niego przez kolejne Rady Parafialne, przez rodziców, przez dzieci. Wysyłaliśmy listy indywidualnie i zbiorowo. Podpisywało się pod nimi ponad 1.300 osób. Ksiądz biskup lekceważył nasze prośby. Pisaliśmy i do arcybiskupa Michalika, arcybiskupa Kowalczyka i do nuncjusza apostolskiego Celestino Migliore. Żaden z nich nie odpowiedział na nasze listy. Milczenie i upór biskupa Henryka Hosera są dla nas niezrozumiałe. Ksiądz biskup Hoser przez wiele lat chronił księdza skazanego przez sąd za pedofilię. Nie odsunął go od kontaktów z dziećmi a jedynie przeniósł na inną parafię. Naszego księdza, który to piętnował, ukarał zabraniając uczyć religii dzieci, pozbawiając probostwa, skazując na dom starców. Prosimy Ciebie Ojcze święty pomóż parafianom w Jasienicy ale i wiernym w Polsce. Nasi biskupi za nic mają Twoje słowa o miłości, ubóstwie, szacunku dla słabszych, poszanowaniu odmienności, pokorze. Nasi biskupi nie są dla nas nauczycielami a surowymi sędziami.
Drogi Ojcze Święty prosimy Ciebie o wsparcie w tej sprawie, aby wiara, dobro, miłość, miłosierdzie, sprawiedliwość nie przegrały z pychą, rozwiązłością, butą i arogancją."

Nb. autorzy listu proszą o pomoc osoby, które mogłyby przetłumaczyć tekst na włoski i hiszpański.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.