Facebook Google+ Twitter

Paraliż w Południowej Afryce

Już tydzień trwa strajk pracowników sektora publicznego w RPA. Protestują lekarze i pielęgniarki, nauczyciele i urzędnicy. Strajkujący zapowiedzieli, że zakończą protest dopiero po uznaniu przez rząd ich postulatów.

18 sierpnia rozpoczął się w Republice Południowej Afryki strajk generalny pracowników sektora publicznego. W minioną środę pracownicy sądowi, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele i celnicy opuścili swoje miejsca pracy. Nastąpiło to po zerwaniu przez stronę rządową czterodniowych rozmów w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego. Koalicja kilkunastu związków zawodowych, skupiająca wspólnie około 1, 3 miliona członków, domaga się zwiększenia wynagrodzeń o 8.6 proc. i miesięczny dodatek mieszkaniowy w wysokości 1000 randów (ok. 108 euro). Strona rządowa zaoferowała odpowiednio 7 proc. i 700 randów. Według przywódców związków to zbyt mało.

"Wyczerpaliśmy całkowicie nasze możliwości budżetowe" - oznajmił na konferencji prasowej południowoafrykański minister spraw wewnętrznych. Strajkujący mają jednak pretensje o zbyt wysokie pensje prezydenta i jego gabinetu, a także o wydanie 5 miliardów dolarów na niedawne mistrzostwa świata w piłce nożnej.

W zeszłą sobotę sąd w Pretorii uznał strajk za nielegalny i nakazał protestującym powrót do pracy. Nakaz ten został zignorowany przez strajkujących. Przywódcy związkowi szacują, że w strajku bierze udział około 90 proc. ludzi zrzeszonych w związkach biorących udział w proteście. Oznajmili oni także, że strajk zostanie odwołany dopiero po podpisaniu umowy z rządem na ich warunkach.

O postępującym paraliżu całego kraju świadczy mobilizacja sił wojska i policji. Jak podaje AlJazeera, prawie 3 tysiące żołnierzy zostało wysłanych do 37 szpitali na terenie całej Afryki Południowej, jako zastępstwo za nieobecnych pracowników. Oddziały policji pilnują wejść do szpitali i innych budynków publicznych, aby nie dochodziło w nich do napaści na tych, którzy stawili się do pracy.
Od jutra kolejne związki zapowiedziały :strajki poparcia". Rząd nadal milczy w tej sprawie, nie ma też żadnych zaplanowanych rozmów w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.