Facebook Google+ Twitter

Paralotniowe zawody XC-Open World Series

Dwaj polscy piloci paralotniowi: Paweł Faron i Wojciech Maliszewski wygrali w swoich klasach zawody paralotniowe XC-Open World Series rozgrywane w australijskiej miejscowości Manilla.

Paralotnia w czasie przelotu w okolicach Manilli w Australii (2007 r). / Fot. Krzysztof ZiółkowskiXC-Open World Series to zawody paralotniowe inne niż wszystkie. Piloci nie ścigają się do mety poprzez punkty zwrotne tylko starają się jak najbardziej oddalić od miejsca startu. Powrót do korzeni swobodnego latania – motto zawodów to „poleć tak daleko jak zdołasz”. Zawody o tej formule są od kilku lat rozgrywane w kilku miejscach na świecie, znanych z panującej tam świetnej pogody.

Manilla to niewielkie miasteczko w północnej części stanu Nowa Południowa Walia w Australii, dobrze znane miłośnikom lotniarstwa i paralotniarstwa. Tutaj w 1998 roku pobito rekord świata w przelocie otwartym (335 km, już nieaktualny) na paralotni przekraczając jednocześnie po raz pierwszy barierę 300 km. W 2007 roku rozegrano tutaj 10-te Paralotniowe Mistrzostwa Świata.

Luźna wydawałoby się formuła zawodów oznacza jednak dla pilota, że aby wygrać, trzeba lecieć przez cały czas trwania warunków termicznych (czyli zwykle ok. 8 godzin), wylądować gdzieś w nieznanym terenie oddalonym często o ponad 200 km w linii prostej od miejsca startu, potem wracać przez kilka godzin nocnych samochodem... i tak przez tydzień! W tym roku ten scenariusz nie sprawdził się jednak i w suchej zwykle Australii przez tydzień trwania zawodów, z powodu burz, opadów deszczu i silnych wiatrów; udało się rozegrać tylko jedna ważną konkurencję.

Paweł Faron wygrał zawody z rezultatem 169.9 km a Wojciech Maliszewski (126 km) zajął czwarte miejsce, wygrywając jednocześnie klasyfikacje skrzydeł w klasie „sport” (paralotnie o trochę gorszych osiągach, ale charakteryzujące się wyższym poziomem bezpieczeństwa).

Po niezbyt udanym występie naszej reprezentacji na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Meksyku, jest to dobry sygnał na zbliżający się sezon.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.