Facebook Google+ Twitter

Paranormalny LaTaż Szpaka, czyli Weźrzesz zrób Smile Męczący

Wczoraj odbyła się Gala Finałowa IV Kabaretowego Międzynarodowego Festiwalu WROCEK. Przyznano nagrody dla najlepszego, młodego kabaretu oraz dla zwycięzcy konkursu Piosenki Debilnej.

W ciągu piętnastu godzin spędzonych w weekend w studiu Polskiego Radia uchachałem się po pachy. Chwilami zmęczenie dawało w kość, zwłaszcza miedniczną, ale występ takiego kabaretu jak Czesuaf, nawet jeśli był grubo po godzinie 22 przywracał dobry humor. Z tekstów, jakie dochodziły ze sceny można skompilować niezłą antologię. Długie siedzenie przy zgaszonych światłach połączone z obserwacją zachowań coraz to bardziej odchodzących od tzw. normy sprawiło, że w trzeci dzień byłem bliski podjęcia próby przecierania oczu językiem. Najmilej wspominam Piosenkę Debilną. Było tak... swojsko?

Kochanie, wróciłem... z Wrocka!

Artystom, konferansjerom i widzom nieobce były polepszacze humoru w różnej formie. Niektórzy pili piwo, inni własne eliksiry - wysokoprocentowe napoje energetyzujące. Czasem było to widać, słychać i czuć, a do tego zespoły chętnie korzystały z bogatej oferty życia nocnego wrocławskiej metropolii, przesiadując do późnej nocy w klubach i knajpach, a zwłaszcza w klubie Coolturka. Podobno nie do zdarcia byli chłopaki z Kabaretu Skeczów Męczących. Ich skecz "Kochanie, wróciłem", w którym ledwo trzymający się na nogach facet rozmawia z lustrem w łazience, zanim będzie musiał porozmawiać z żoną, jest podobno z życia wzięty...

Tematyka polityczna pojawiała się rzadko i nie robiła specjalnego wrażenia. I chyba dobrze. Była to przede wszystkim duża dawka humoru absurdalnego, czasem wręcz debilnego, ale o ileż lepszego od tych przyciężkawych programów rozrywkowych, jakie codziennie serwuje nam TVP1 o stałej, niezmiennej od kilkudziesięciu lat godzinie.
Kabaret wyskakujący z tekstem "Kaczuchy to śmierć", lub podobnym, raczej nie zyskiwał aplauzu, bo to pójście na łatwiznę. Wiadomo, wszyscy się teraz z Kaczek śmieją. Natomiast Kabaret Młodych Panów bardzo dobrze parodiował styl Gosiewskiego. Częściej pojawiały się odniesienia do rzeczywistości społecznej i kulturowej, w której przychodzi nam akurat żyć. Pod tym względem najbardziej zapadał w pamięć występ Ścibora Szpaka, który śpiewał o tym, że nawet mumia Lenina jest made in China.

Moherowe kajdanki? Tego nie było w planie...Kabaret <font id=

Nie mam pretensji do organizatorów o ciągłe zmiany (najpierw terminu, potem repertuaru, a w końcu kolejności występów). Chcieli być w porządku - wobec ofiar tragedii w Halembie, wobec Jacka Borusińskiego z MUMIO, który najpierw złamał rękę, a potem miał synka w szpitalu. No i wobec widzów. Uważam, że nikogo nie zawiedli. Jeśli ktoś zawiódł, to tylko Skiba... Ale za to nie zawiedli Adasie z Chatelet, którzy Skibę zastępowali. Może to i dobrze? Konferansjerka w ich wykonaniu to niemal kabaret. Dzięki ciągłym zmianom było jeszcze ciekawiej i chwilami wszystko schodziło na zupełnie nieprzewidywalne tory. Lekki szok przeżył jeden z panów z Kabaretu Skeczów Męczących, gdy zobaczył różowe, moherowe kajdanki na rękach swojego kolegi. "Zaraz, tego nie było dotychczas w naszym skeczu" - przekonywał publiczność.

W kategorii najbardziej debilnego występu absolutnie bez konkurencji pozostają Paweł & Mół i Miszcz Pawarotii.

Dla mnie odkryciem WROCKA są kabarety Smile, LaTaż, Czesuaf, Paranienormalni i KSM. Wszystkim mogę z czystym sumieniem polecić występy tych grup. Na pewno nie będziecie żałować!

Kilka faktów na koniec (profesjonalne skrzywienie dziennikarza Wiadomości24.pl)

Kabaret Skeczów Męczących - nagroda publiczności. Fot. Adam Degler Konferansjerami na gali byli Krzysztof Janoś i Paweł Gołębski. Jerzy Skoczylas był komisarzem festiwalu WROCEK, co oznacza, że miał decydujący głos w ewentualnych sporach i koordynował pracę jury.

Przyznano następujące nagrody:

Nagroda publiczności: Kabaret Skeczów Męczących

III miejsce w konkursie Piosenki Debilnej: Ścibor Szpak
II miejsce w konkursie Piosenki Debilnej: kabaret Weźrzesz
I miejsce w konkursie Piosenki Debilnej: kabaret LaTaż

Nagroda portalu coolturka.pl: kabaret Smile

Nagroda dziennikarzy: Paranienormalni

Laureatów ogłoszono w pierwszej części Gali, a w drugiej, po przerwie, wystąpiły wyróżnione i nagrodzone kabarety Chatelet i Łowcy.b. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z występów nagrodzonych, zapraszam do obejrzenia moich galerii:
Fotoreportaż: Potyczki kabaretowe, czyli kabaret śmiechu
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/fotoreportaz_nagly_atak_komizmu_w_polskim_radiu_wroclaw_17280.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za fachowo napisany artykuł oraz za oddające klimat imprezy fotografie... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.