Facebook Google+ Twitter

Parę prezydencką pożegnają szefowie państw z całego świata

Na uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz pogrzeb pary prezydenckiej zapowiedziało swój przyjazd kilkunastu szefów państw i rządów. Swój przyjazd potwierdził również prezydent USA Barack Obama.

Trumna z ciałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kaplicy pałacu prezydenckiego. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coffin_of_Lech_Kaczyński_in_the_Presidential_Palace's_chapel.jpgJak podał Biały Dom, na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydentowej Marii Kaczyńskiej, który odbędzie się na krakowskim Wawelu, przybędzie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z małżonką Michelle. Będzie to pierwsza wizyta Obamy w Polsce od czasu objęcia przez niego stanowiska głowy państwa.

Swój udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli również prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel. W niedzielę w Niemczech na znak żałoby flagi na budynkach publicznych będą opuszczone do połowy masztu.

W ostatniej drodze polskiego prezydenta i jego małżonki będzie uczestniczył także prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Również we Francji w dzień pogrzebu na znak hołdu wszystkie flagi na budynkach publicznych we Francji zostaną opuszczone do połowy masztu.

Spodziewany jest przyjazd Pani Prezydent Litwy Dali Grybauskaite, której w delegacji pogrzebowej będzie towarzyszył były prezydent Valdas Adamkus. W poniedziałek na Litwie rozpoczęła się trzydniowa żałoba, która będzie obowiązywała także w dniu ceremonii żałobnej.

Swój udział w ceremonii żałobnej zapowiedzieli wszyscy najwyżsi przedstawiciele UE i NATO w tym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Ze strony rosyjskiej spodziewany jest przyjazd prezydenta Dmitrija Miedwiediew oraz premiera Władimira Putina.

Do Polski mają również przyjechać prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero oraz prezydent Czech Vaclav Klaus.Niech pozostaną na zawsze w naszej pamięci tacy uśmiechnięci. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Maria_Kaczyńska_Lech_Kaczyński.jpg

Źródło: wiadomosci.wp.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.