Facebook Google+ Twitter

Parę słów o sylwestrze...

Sylwester wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z celebrowaniem pożegnania Starego Roku i nadejściem Nowego Roku. Niewielu jednak wie, skąd dokładnie wzięła się ta tradycja.

Sylwester, czyli trochę historii...
Pomnik papieża - Sylwestra II. To właśnie z tym ojcem świętym związany jest zwyczaj świętowania nocy sylwestrowej. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SylvestreII_aurilac.jpgJak wyżej wspomniałem Sylwester kojarzy się wielu osobom głównie ze świętowaniem nadejścia Nowego Roku. Faktycznie - tradycja sylwestrowej nocy wywodzi się właśnie z celebracji roku tysięcznego. Celebracja owa była o tyle uzasadniona, iż nie nadszedł koniec świata. A proroctwa Sybilli głosiły, jakoby to właśnie z rozpoczęciem roku tysięcznego miał nastąpić kres naszego świata. Mieszkańcy Europy, w tym głównie Włoch, przeżyli więc 31 grudnia 999 roku bardzo... niespokojną noc. Gdy nastała północ, nie doszło jednak do zagłady. Ludzie wybiegli więc na ulice miast i zaczęli świętować przyjście Nowego Roku.

Dlaczego więc ostatnią noc roku nazywamy sylwestrową? Otóż, ówczesnym papieżem był Sylwester II. Jego postać wzbudzała dodatkowy niepokój związany z końcem świata. Stało się tak za sprawą Sylwestra I. Jak głoszą podania, Sylwester I (który był papieżem w latach 314-335) uwięził smoka Lewiatana. Ludzie w związku z przepowiednią Sybilli o końcu świata. zaczęli utwierdzać się w przekonaniu, że skoro Sylwester I był tym, który smoka uwięził, to Sylwester II będzie tym, który go uwolni. Dlaczego? Sylwester II był uważany bowiem za najwybitniejszego matematyka X wieku. Jego wyjątkowa wiedza sprawiła, iż niewykształceni ludzie zaczęli podejrzewać go o kontakty z siłami piekielnymi.

Historia nadejścia roku tysięcznego nie zakończyła się zapowiadaną tragedią. Papież Sylwester II po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi", czyli "Miastu i Światu". Stąd też ostatni wieczór każdego roku nazywany jest sylwestrem, któremu towarzyszy huczna zabawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.01.2009 14:33

Świetny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2008 23:01

Dobre :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie wiem, dlaczego za ok. 2 godz. stanę na wiadukcie w Nowej Soli i może nawet coś odpalę (+).

Do siego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.