Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31683 miejsce

Park Carla Augusta Preibischa w Bogatyni

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-02 20:53

30 września Rada Gminy i Miasta Bogatynia podjęła uchwałę o zmianie nazwy dotychczasowego Parku im. Gagarina (radziecki lotnik uważany za pierwszego człowieka w kosmosie) na Park im. Carla Augusta Preibischa.

30 września Rada Gminy i Miasta Bogatynia podjęła uchwałę [projekt nr 416/09] o zmianie nazwy dotychczasowego Parku im. Gagarina (radziecki lotnik uważany za pierwszego człowieka w kosmosie) na Park im. Carla Augusta Preibischa. Ten niemiecki fabrykant i wielki filantrop, ogromnie zasłużony dla Reichenau (Bogatyni w saksońskich granicach), założył ów park na przeciwnym brzegu rzeki Miedzianki, tuż przy swej willi i fabryce. W parku zbudowana była m.in. palmiarnia ogrzewana przez pobliską elektrownię. Ów piękny szklano-żeliwny obiekt, gromadzący wiele egzotycznych roślin niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Za zmianą nazwy powinny teraz pójść fundusze na restaurację parku, remont zabytkowej pijalni parkowej oraz na skromną wystawę upamiętniającą charytatywną działalność rodziny Preibischów, o których przeczytać warto w artykule "Rodzina Preibischów" (http://www.bogatynia.dw/preibisch.html).

Arkadiusz Lipin
Redaktor naczelny Góry Izerskie.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.