Facebook Google+ Twitter

"Park rzeźby na Bródnie". Przyjdź i zobacz, jak wygląda toguna!

W sobotę 23 lipca zostanie zaprezentowany już 3. rozdział projektu "Park Rzeźby na Bródnie". Organizatorzy liczą na dużą frekwencję, o ile kapryśna pogoda nie pokrzyżuje ich planów.

plakat projektu, proj. Studio Noviki link:http://www.artmuseum.pl/prasa/parkbrodno2011/ / Fot. materiały promocyjnePodczas sobotniej imprezy zaprezentowany zostanie projekt Pawła Althamera: "Toguna". Praca jest wynikiem wieloletniego zainteresowania ludem Dogonów oraz dwukrotnej podróży artysty do Bandiagary w południowo-środkowej Mali w Afryce Zachodniej (pierwsza wyprawa odbyła się w 1991 r., druga 18 lat później - przyp. red.). Wystawa artystyczna oraz wieczór muzyczny odbędą się we współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Paweł Althamer u Dogonów, lipiec 2011, fot. Berenika Chudziak-Deram / Fot. materiały promocyjneW mitologii dogońskiej człowiek pochodzi z kosmosu. Wiele tysięcy lat temu Dogoni wylądowali swym statkiem nad jeziorem Debo. Od tamtego czasu raz na 60 lat odprawiają Sigui (to jest: ośmioletni obrządek "odnowy kosmosu"- przyp. red.). Podczas rytuału, niezbędna jest Matka Masek (kilkumetrowa struktura wyrzeźbiona w drewnie - przyp. red.). Dogońskie rytuały są ściśle związane ze sztuką.

Czytaj także: Kajaki na Targówku. Kanał Bródnowski zmieni swoje oblicze

Youssouf Dara przy pracy, fot. Bartosz Stawiarski / Fot. materiały promocyjneAlthamer twierdzi, że doświadczenia z wyjazdów w największym stopniu uformowały jego świadomość. Podczas drugiej wizyty w kraju Dogonów, artysta poznał plemiennego rzeźbiarza Youssufa Darę, autora bródnowskiej toguny - drewnianej wiaty o grubym dachu, która opiera się na misternie rzeźbionych kolumnach. W afrykańskim plemieniu, obiekt ten spełnia funkcje organizacyjne - mężczyźni spotykają się w nim na naradach. - "Toguna, która powstaje przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale pełnić też ma prozaiczną funkcję przystanku autobusowego" - piszą kuratorzy projektu, Sebastian Cichocki i Katarzyna Karwańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.