Facebook Google+ Twitter

Parkiet, buty, i spiżowy odlew ręki - pamiątki po papieżu

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-01-17 07:56

Dębowy parkiet z krakowskich apartamentów, w których mieszkał Karol Wojtyła, a także liczne papieskie pamiątki wypełnią Muzeum Jana Pawła II na Lednicy. Otwarcie nastąpi 2 czerwca podczas tegorocznego spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia.

Dziś ojciec Jan Góra jedzie do Krakowa i opowie o wszystkim kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.

Na początek otwarta zostanie izba pamięci poświęcona papieżowi Polakowi.
– To będzie muzeum-kaplica. Młodzi ludzie w spokoju przystaną i będą mogli zastanowić się nad Spiżowy odlew papieskiej ręki, to jedna z najcenniejszych pamiątek Duszpasterstwa Akademickiego Ojców Dominikanów / Fot. Andrzej Szozda. tym, kim jest dziś dla nich Jan Paweł II – podkreśla ojciec Jan Góra.
Pomieszczenie o wielkości sześć na sześć metrów zostanie wyłożone dębowym parkietem pochodzącym z rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. To właśnie tam mieszkał kardynał Karol Wojtyła, gdy był metropolitą krakowskim. A później zatrzymywał się podczas papieskich pielgrzymek i pozdrawiał młodzież ze słynnego okna. Dominikanie dostali w prezencie 100 metrów kwadratowych parkietu od krakowskiej kurii, gdzie niedawno przeprowadzano remont.

W izbie znajdą się między innymi papieskie sutanny, fotel, krzyż, a także rzeczy osobiste papieża. Duszpasterstwo akademickie ma też buty Jana Pawła II oraz ręcznik i chusteczkę. Cenną pamiątką jest spiżowy odlew dłoni Ojca Świętego oraz listy pisane do młodzieży lednickiej.
„Okradałem” papieża z tych pamiątek przez trzy lata – wspomina ojciec Jan Góra. – Kiedy poprosiłem go o odlew obu rąk i stóp powiedział do mnie: „Czyś ty już zupełnie zgłupiał?”. Ale się zgodził. Marzę, żeby to muzeum poświęcił osobiście papieski sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz. Jadę właśnie do Krakowa o wszystkim mu opowiedzieć.

Izba to dopiero początek wielkiego multimedialnego Muzeum Jana Pawła II. Ojciec Jan nie ukrywa, że jest pod wrażeniem Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Tam historia łączy się z nowoczesnością i te wzorce chce przenieść do ośrodka akademickiego, który rozrasta się koło żelaznej Bramy-Ryby. Czy muzeum zostanie otwarte przed tegorocznym spotkaniem na Lednicy, które planowane jest 2 czerwca?
– Nie potrzeba się spieszyć. Być może otworzymy je w trakcie spotkania – odpowiada dominikanin.

Tomasz Cylka
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.