Facebook Google+ Twitter

Parkourowe szaleństwo. Dlaczego warto uprawiać ten sport?

Gdy sesyjne poty, nieprzespane noce i zżerający nas stres mamy już za sobą, czas najwyższy na odpoczynek. Jedni marzą o nicnierobieniu, a u innych poziom endorfin jest tak duży, że rozpiera ich wulkaniczna wręcz energia. Jak ją spożytkować?

To nic trudnego. Jeśli rozsadza Cię energia, nawyki z okresu urwisowatego dzieciństwa w Tobie jeszcze drzemią, z pewnością ten rodzaj aktywności fizycznej Ci się spodoba.

Jednym z jej twórców jest Francuz Sébastien Foucan, który młodzieńcze wybryki potraktował serio. Sama zaś nazwa: „le parkour” po angielsku to „free running” czyli wolny bieg, przy czym wolny nie jest tutaj określeniem tempa. W parkour chodzi o to, żeby dotrzeć z punktu A do punktu B, pokonując wszelkie przeszkody, które napotyka się po drodze. Trzeba to zrobić szybko, płynnie i w dobrym stylu, pomysłowo wykorzystując to, co ma do zaoferowania miejska przestrzeń. Ściany budynków, dachy, murki, ławki, schody, poręcze, donice na zieleń, śmietniki – dla praktykujących parkour każdy element miejskiego krajobrazu jest potencjalną przeszkodą.

Oczywiście, takie podejście do miejskiej przestrzeni nie wszystkim się podoba. Bywa, że parkourowcy często spotykają się z nadmiernym zainteresowaniem straży miejskiej czy policji, gdyż nieco anarchiczny charakter tego sportu zwraca na jego zwolenników dużą uwagę władz porządkowych. Free running jest łamaniem ustalonych zasad poruszania się po mieście, wykraczaniem poza wytyczone przez urbanistów czy architektów szlaki. Nie jest jednak aktem wandalizmu, gdyż parkourowcy nie demolują obiektów, po których biegają.
W parkour pokonuje się nie tylko przeszkody, lecz także własne słabości, ograniczenia, strach.

Foucan, który jest naczelnym filozofem tej dyscypliny, twierdzi, że umiejętność pokonywania przeszkód w przestrzeni miejskiej przekłada się na pokonywanie ich w życiu i że o to właśnie w parkour chodzi. Ale i bez dorabiania do niego ideologii warto zauważyć, że ma wiele zalet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.