Facebook Google+ Twitter

Parlament będzie kontrolował prokuraturę?

W ministerstwie sprawiedliwości trwają pracę nad nowelizacją ustawy o prokuraturze, która wrócić ma pod kontrolę parlamentu. Potwierdził to dziś w radiu TOK FM, szef resortu Jarosław Gowin.

Sonda

Kto powinien kontrolować prokuraturę?

Jak informuje dziennik.pl, zdaniem Gowina "Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury i uzyskanie przez prokuraturę autonomii było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała".

Minister powołał się na przypadek Madzi z Sosnowca i konflikt między Prokuraturą Generalną i wojskową. W obu przypadkach, mimo pełnionej przez siebie funkcji, nie miał możliwości wpływania na prokuratorów czy prokuraturę.

Przypomnijmy: 31 marca 1990 roku organ jakim była Prokuratura Generalna został zlikwidowany, funkcję Prokuratora Generalnego przejął zaś minister sprawiedliwości. Po 20 latach urząd ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego uległy rozdzieleniu i dziś tworzą dwa odrębne stanowiska. Funkcję Prokuratora Generalnego, od 31 marca 2010 roku, pełni Andrzej Seremet.

Jak podkreśla minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, prace nad nowelizacją ustawy mają na celu doprowadzenie do przekazania tego organu pod kontrolę nie partii rządzącej, lecz całego parlamentu. Przy okazji chciałby poszerzyć uprawnienia Prokuratora Generalnego. Mógłby on np. dobierać sobie współpracowników, bo obecnie wpływ na to kto będzie jego zastępca, jest niewielki.

Model kontroli nie jest jeszcze znany. Możliwe, że będzie to jedna z komisji parlamentarnych być może podobna do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 07.03.2012 05:27

a kto kontroluje parlament w którym zasiada banda zdrajców? Polskie prawo służy ekipie przy korycie,księdzu i bogatemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan krauze
  • jan krauze
  • 06.03.2012 21:34

dawno tak mialo byc tak jest u PUTINA tusek sie na tym wzoruje od dawna BRAWO POLSKA DEMOKRACJO niech zyje PZPR tuska i komorowskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rozsądny
  • Rozsądny
  • 06.03.2012 20:29

Żadna instytucja która morze wpływać bezpośrednio na życie lub jakość tegoż życia nie pozostawać sama sobie ,nadzorcą i weryfikatorem jakości pracy i rzetelności jej wykonywania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adsenior
  • adsenior
  • 06.03.2012 17:43

Nie tylko prokuraturę, wszystkie instytucje państwa winny być pod kontrola parlamentu, jeżeli przyjmujemy system parlamentarno-prezydencki, albo pod kontrolą prezydenta, jeżeli przyjmiemy system prezydencko-parlamentarny. Nie może być takich instytucji, jak np. NBP, który chce być "państwem w państwie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.