Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski chce wyjaśnień ws. więzień CIA w Polsce

Podczas wtorkowej sesji plenarnej w Strasburgu, eurodeputowani przyjęli rezolucję w sprawie tajnych więzień CIA w krajach UE, w których przetrzymywano osoby podejrzewane o terroryzm. Posłowie chcą wyjaśnień m.in od Polski.

Posłowie Parlamentu Europejskiego zachęcają Polskę do przeprowadzenia rygorystycznego śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA z udziałem ofiar oraz ich obrońców. Eurodeputowani zażądali również od Litwy wznowienia śledztwa oraz od Rumunii wszczęcia postępowania w tej sprawie.

"Państwa członkowskie zadeklarowały wolę podporządkowania się prawu międzynarodowemu, ale jak dotąd nie wypełniły właściwie spoczywającego na nich pozytywnego zobowiązania do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie poważnych naruszeń praw człowieka związanych z programem CIA i dopuściły do opóźnień w odpowiednim wyjaśnieniu tej sprawy" - napisali posłowie PE.

Komisja badająca powiązania niektórych państw UE z programem CIA, natknęła się na szereg utrudnień: "brak przejrzystości, utajnienie dokumentów, przewagę interesów narodowych i politycznych, wąski zakres dochodzeń, ograniczanie praw poszkodowanych do efektywnego uczestnictwa i obrony, brak rygorystycznych technik śledczych i współpracy między organami dochodzeniowym w całej UE" - możemy przeczytać w rezolucji.

Oprócz Polski, Litwy i Rumunii, w rezolucji wezwano inne państwa europejskie do ujawnienia niezbędnych informacji (Finlandia, Dania, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Grecja, Cypr).


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

didi
  • didi
  • 12.09.2012 16:18

zanim Leppera powiesili zrobili z niego wariata...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 12.09.2012 13:28

Czy poznanie prawdy prze Parlament Europejski ,skończy się Trybunałem Stanu, dla Kwaśniewskiego i Millera?

Czy ci dwaj dżentelmeni są już skończeni politycznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 12.09.2012 10:06

A co na to Kwaśniewski i Miller?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.