Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13735 miejsce

Parlament Europejski chce zakończenia blokady Strefy Gazy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-17 19:30

Posłowie do Parlamentu Europejskiego opowiadają się za międzynarodowym śledztwem w sprawie ataku na konwój humanitarny do Strefy Gazy i za zakończeniem blokady.

Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. / Fot. O międzynarodowe i bezstronne śledztwo w sprawie ataku na statki z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, otwarcie wszystkich przejść granicznych ze Strefą i natychmiastowe zakończenie jej blokady zaapelowali posłowie do Parlamentu Europejskiego w przyjętej w czwartek rezolucji. Posłowie opowiedzieli się także za zmianą polityki Unii Europejskiej wobec Bliskiego Wschodu.

Posłowie zaapelowali do Izraela, aby natychmiast zakończył blokadę Strefy Gazy, która, ich zdaniem, powoduje klęskę humanitarną i rosnącą radykalizację. Wezwali także wysokiego przedstawiciela UE Catherine Ashton do przedstawienia kwartetowi planu Unii Europejskiej mającego na celu zakończenie blokady Strefy.

Manifestacja przed ambasadą Izraela w Warszawie. / Fot. Jan KaczyńskiDla rozwiania obaw Izraela o bezpieczeństwo posłowie zaproponowali wprowadzenie międzynarodowej kontroli przejść granicznych, w tym ponowną ocenę mandatu misji kontrolno-szkoleniowej UE na przejściu granicznym (EU BAM) i wezwali Hamas do natychmiastowego zaprzestania ataków na Izrael.

 / Fot. © Photo PEPosłowie apelują o uwolnienie izraelskiego sierżanta Gilada Shalita, porwanego przez Hamas w 2006 roku. Rezolucja nawołuje także do omówienia bieżącej sytuacji przez Radę Stowarzyszeniową UE-Izrael i wspólny komitet UE i Autonomii Palestyńskiej.

Parlament zauważa, że ostatnie wydarzenia zaszkodziły relacjom izraelsko-tureckim, ale zachęca rząd Turcji do skoncentrowania jego wysiłków dyplomatycznych i politycznych na łagodzeniu krytycznej sytuacji ludności palestyńskiej i przyczynianiu się do bliskowschodniego procesu pokojowego.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Parlament Europejski może chcieć... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parlament Europejski dysponuje potężną bronią - budżetem. I już raz pokazał, że broni tej nie zawaha się użyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parlament Europejski może chcieć... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.