Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski grozi wprowadzeniem wiz dla Amerykanów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-05-22 14:54

Parlament przyjął rezolucję, w której wzywa USA do przestrzegania zasady wzajemności i przypomina o możliwości wprowadzenia przez Unię Europejską obowiązku wizowego dla obywateli amerykańskich.

Grupa eurodeputowanych. / Fot. Photo Parlement EuropeenPosłowie zwracają uwagę, że Unia Europejska zwolniła obywateli Stanów Zjednoczonych z obowiązku wizowego, podczas gdy Stany Zjednoczone w dalszym ciągu utrzymują obowiązek wizowy dla obywateli niektórych państw członkowskich (Bułgaria, Cypr, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja i Węgry) i stosując „nieprzejrzyste kryteria” odrzucają znaczną ilość wniosków wizowych.

USA dyskryminują obywateli Unii?

Parlament uważa, że należy zakazać wszelkich form dyskryminacji obywateli europejskich ze względu na narodowość i wzywa władze USA do stosowania zasady wzajemności i zagwarantowania jednakowych praw obywatelom wszystkich państw członkowskich UE. PE przypomina, że w przeciwnym razie, Rada ma prawo zadecydować o tymczasowym przywróceniu obowiązku wizowego w stosunku do obywateli USA.

Parlament wzywa Komisję do poruszenia w negocjacjach kwestii wykluczenia z systemu bezwizowego obywateli europejskich będących nosicielami wirusa HIV i do zapewnienia równego traktowania wszystkich obywateli UE. Zakaz podróżowania dla osób zakażonych wirusem HIV nie ma obiektywnego uzasadnienia, co stwierdziły zgodnie Parlament Europejski i Komisja.

Rok 2009 granicą ustępstw

Niektóre z nowych „gwarancji bezpieczeństwa”, jakie mogą się znaleźć w przyszłych umowach z USA wchodzą w zakres kompetencji Wspólnoty i UE (takie jak skradzione paszporty, dane dotyczące przelotu pasażera (PNR) lub dane związane z przestępczością w strefie Schengen), a pozostałe gwarancje należą do wyłącznych kompetencji państw członkowskich (takie jak gwarancje związane z informacjami z rejestru karnego obywateli poszczególnych państw lub przewidujące obecność pokładowej ochrony lotniczej podczas lotów transatlantyckich). Posłowie przypominają, że dostęp do danych gromadzonych przez UE powinien być w pełni uzgodniony, odbywać się pod określonymi warunkami i opierać się na pełnym poszanowaniu zasady wzajemności.

Parlament popiera mandat udzielony Komisji przez Radę w zakresie negocjacji umowy zapewniającej zniesienie obowiązku wizowego dla wszystkich obywateli UE i przypomina państwom członkowskim prowadzącym negocjacje dwustronne, że nie powinny wykraczać poza „dozwolone granice” określone przez Radę. Negocjacje powinny zakończyć się do czerwca 2009 r. i do tego czasu nie należy zezwalać na jakąkolwiek dyskryminację obywateli poszczególnych państw członkowskich UE, uważają posłowie.

Debata w tej sprawie odbyła się podczas sesji w kwietniu, kiedy posłowie podkreślali między innymi, że negocjacje wizowe powinny być prowadzone w imieniu wszystkich członków Wspólnoty, a rząd USA i kraje, które podjęły negocjacje dwustronne powinny szanować podmiotowość UE i jej kompetencje traktatowe.

Negocjacje w sprawie wiz - tylko z Unią

 / Fot. Photo Parlement EuropeenW sierpniu 2007 roku Stany Zjednoczone przyjęły ustawę, która zmienia zasady amerykańskiego programu wizowego, w tym zwolnienia z obowiązku wizowego. USA podpisały ostatnio dwustronne memoranda w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla sześciu nowych krajów członkowskich (CZ, ES, LT, LV, HU, SK). Ponieważ UE posiada wspólna politykę wizową (nie obejmującą IR i UK), KE i Parlament uważają, że negocjacje w sprawie zniesienia obowiązku wizowego nie powinny być prowadzone przez rządy indywidualnych państw członkowskich, gdyż zmniejszają się w ten sposób szanse na uzyskanie porozumienia
obejmującego wszystkich członków na jednakowych zasadach.

Na spotkaniu trójstronnej grupy ministerialnej ustalono, że w drodze rozmów bilateralnych z poszczególnymi państwami UE uzgadniane będą te elementy porozumienia, które pozostają w kompetencjach krajowych, natomiast kwestie pozostające w kompetencjach Wspólnoty Amerykanie będą negocjować z KE. Komisja będzie dążyć do wypracowania porozumienia z rządem Stanów zjednoczonych do czasu szczytu UE-USA zaplanowanego na 12 czerwca br. Te ustalenia potwierdzili podczas debaty w Parlamencie Europejskim słoweński minister spraw wewnętrznych Dragutin MATE oraz komisarz Jacques BARROT.

Spośród starych członków Unii Europejskiej jedynie obywatele Grecji potrzebują wiz na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Z nowych państw członkowskich zwolnienie z obowiązku wizowego przysługuje jak na razie jedynie obywatelom Słowenii.

Artur Sanderski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Super, W końcu jakieś poważne traktowanie problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.