Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski ma swoją telewizję

EuroparlTV to internetowa telewizja uruchomiona dziś przez Parlament Europejski. Będzie można tu oglądać relacje na żywo z europarlamentu, poznać sylwetki europosłów, a także poznać specyfikę pracy tego organu.

Strona EuroparlTV / Fot. screenKanały telewizji internetowej będzie mógł oglądać każdy, kto ma dostęp do Internetu i posiada program Windows Media Player lub Adobe Flash Player 9.

Parlament Europejski chce spopularyzować swoje nowe dziecko, dlatego też internauci będą mieli dostęp do kodów i adresów URL, aby udostępniać je innym użytkownikom internetu.

Po co jest potrzebna telewizja parlamentarna?

Parlament Europejski zajmuje jednoznaczne stanowisko w sprawie telewizji internetowej. Chce, aby jego prace były zrozumiałe i dostępne dla każdego obywatela Unii Europejskiej. Wszak każdy z nich ma prawo wiedzieć na czym polega i czemu służy działalność PE, instytucji pochodzącej z wyboru. A telewizja parlamentarna w nowoczesny i ciekawy sposób pokazuje obywatelom, czym żyje ta instytucja. Więcej o kanale EuroparlTV w Karcie redakcyjnej.

W Europie ciągle zwiększa się liczba kanałów parlamentarnych. Niektóre są uruchamiane przez telewizje publiczne, takie jak BBC Parliament, inne są powoływane bezpośrednio przez organ przedstawicielski, tak jak dzieje się to we Francji czy Grecji. - Parlament Europejski wybrał ten drugi model - informuje Andrzej Sanderski z serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego.

Dlaczego telewizja internetowa?

Kanał telewizji internetowej jest tańszy niż tradycyjne środki przekazu telewizyjnego. Współgra z postępem technologicznym i postępującą integracją technologii informatycznych i telewizji, uwzględniając rosnącą popularność i dostępność łącz szerokopasmowych.

Poza tym uwzględnia wygodę widza, a nie nadawcy, oferując odbiorcy większy wybór programów do oglądania w czasie i miejscu, które sam wybierze.

Odpowiada na społeczne oczekiwania coraz większej liczby Europejczyków, zwłaszcza młodych, poszukujących w internecie najświeższych informacji. Umożliwia łatwy przekaz w wielu językach. Internetowy kanał europarlamentu tłumaczony jest na 20 języków, co stanowi także sposób na dotarcie do mieszkańców spoza Unii Europejskiej. - Wybór internetu jako nośnika przekazu telewizji parlamentarnej został szerzej uzasadniony w raporcie opracowanym w 2005 roku na zlecenie PE - podaje Sanderski.

Co będzie można obejrzeć?

EuroparlTV to nazwa odnosząca się do pakietu kanałów, z których każdy skierowany jest do innego odbiorcy.

Twój Parlament, to kanał przeznaczony dla tych, którzy szczególnie interesują się polityką na szczeblu Unii Europejskiej: obywateli, przedstawicieli sektorów gospodarczych, partnerów społecznych, lobbystów, środowisk akademickich oraz pracowników instytucji europejskich.

Twój głos - jest skierowany do ogółu odbiorców i przewiduje możliwość emisji materiałów przygotowywanych przez widzów.

Młoda Europa, to kanał stworzony z myślą o widzach w wieku szkolnym, entuzjastach internetu i przyszłych wyborcach.

Parlament NA ŻYWO zapewni ciągłe transmisje z działalności PE, w szczególności z posiedzeń plenarnych, dostęp do audiowizualnego archiwum minionych posiedzeń plenarnych, a w niedalekiej przyszłości także z posiedzeń komisji parlamentarnych.

Oprócz czterech kanałów stworzono także dział Odkryj Parlament Europejski, w którym znajdą się podstawowe informacje o PE, sylwetki posłów i przewodniczących organu, programy poświęcone grupom politycznym i komisjom parlamentarnym, a także historii i działalności PE.

Droga do EuroparlTV

W grudniu 2006 roku i w lipcu 2007 roku Parlament podpisał umowy z – odpowiednio – brytyjską spółką TwoFourDigital na uruchominie platformy interntowej i jej utrzymanie na serwerach oraz z Mostra, spółką z siedzibą w Brukseli, która odpowiada za zawartość programową EuroparlTV. Obie firmy zostały wyłonione w wyniku przetargu.

Obie spółki współpracowały z Parlamentem Europejskim i ze sobą nawzajem przy przygotowywaniu prototypowej wersji telewizji parlamentarnej, która ruszyła w listopadzie 2007 roku. - Prototypową wersję udostępniono pracownikom Parlamentu Europejskiego - informuje Sanderski. - Na początku grudnia 2007 roku, poproszono Biura Informacyjne Parlamentu w stolicach państw członkowskich o powołanie grup zadaniowych. Ponad 300 osób miało okazję wypróbować prototypową wersję telewizji i wypełnić ankietę - dodaje.

Z przekazanych w ankiecie odpowiedzi wynikało, że:

- 81 proc. z zadowoleniem przyjęło możliwość oglądania EuroparlTV;
- 78 proc. uznało, że telewizyjna strona internetowa jest łatwa w obsłudze;
- 80 proc. uznało emitowane treści za przydatne.

- Na podstawie tych reakcji oraz opinii pracowników Parlamentu Europejskiego zdecydowaliśmy o uruchomieniu wersji online - informuje Sanderski.

Finalna wersja telewizji internetowej, będzie nadawać rocznie co najmniej 300 godzin programu, nie licząc relacji na żywo z posiedzeń.

Kanał dostępny jest na stronie Parlamentu Europejskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.09.2008 21:00

PO też pewnie, a za wszystko zapłacimy MY, podatnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS też założy, o czym pisze dzisiejsze Metro.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.09.2008 19:40

jakby ktoś miał problem z dedukcją to nie chodzi mi o "Bezpośrednie" płacenie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.09.2008 19:40

Wszystko fajnie, przydatne itp. tylko trzeba za to płacić

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.