Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski: odtajnijcie ACTA!

Parlament Europejski zażądał odtajnienia ACTA. 500 milionów obywateli UE ma prawo wiedzieć, jakie zmiany szykują się w zakresie egzekucji praw własności intelektualnej.

Podczas ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego (PE) posłowie przyjęli rezolucję w sprawie ACTA (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Zobowiązuje ona Komisję Europejską (KE) do zmiany trybu negocjacji tego porozumienia. W ten sposób PE wyraził swoje niezadowolenie z faktu pomijania go w procesie prac nad regulacją. Jak zauważa, nieinformowanie PE o przebiegu i treści negocjacji jest niezgodne z postanowieniami Traktu z Lizbony (obowiązującego od 1 grudnia 2009).

Konkretnie chodzi o zapisy artykułu 218., a w szczególności punktu 10. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) stanowiącego, że: 'Parlament Europejski jest natychmiast i w pełni informowany na wszystkich etapach procedury [negocjacji umów międzynarodowych - przyp. autora]'. Zdaniem PE jest więcej formalnych niedociągnięć. Mandat negocjacyjny nie został potwierdzony przez PE. Nie ustalono też podstaw prawnych do rozpoczęcia negocjacji. W tej sytuacji posłowie ostrzegają, że w razie dalszego braku współpracy, PE rozpocznie postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Na ile jest prawdopodobne, że sprawa ujawnienia ACTA rozegra się przed Trybunałem? Kiedy słucha się przedstawiciela KE Karela De Guchta, wydaje się to całkiem możliwe. Gucht zgadza się, że należy odtajnić treść ACTA. Stwierdza jednak, że będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy zgodzą się na to wszystkie strony uczestniczące w pracach nad ACTA (np. USA, Japonia). Takiej zgody na razie nie ma. Strony obowiązuje klauzula poufności podpisana przed rozpoczęciem negocjacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.