Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski pogrąży ACTA? Polski sprzeciw obudził polityków

Polski premier zapowiedział, że rząd nie będzie się spieszyć z ratyfikacją ACTA. „Mamy czas na zbieranie opinii, będziemy je skrupulatnie gromadzić i publikować" - uspokajał Bogdan Zdrojewski. Inni politycy idą jeszcze dalej i przekonują, że ostatecznie ACTA pogrąży Parlament Europejski.

 / Fot. PAP/EPAWedług ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego ratyfikacja Acta nie nastąpi wcześniej niż w 2014 roku. „Do 2013 roku mamy czas na to, aby ewentualnie wyrazić gotowość do ratyfikowania, odbędą się jeszcze debaty - prawdopodobnie w Brukseli. Potem jeszcze przez minimum rok będziemy mieli czas na ewentualne dyskusje” - powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Jak podaje Gazeta Prawna z punktu widzenia ministra najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby najbliższy czas był poświęcony analizie ACTA, bez udziału polityków. Twierdzi, że wolałby, aby umowie przyjrzeli się teraz specjaliści z zakresu wymiany handlowej, z obszaru praw autorskich, eksperci od funkcjonowania internetu.

Zdrojewski twierdzi, że emocje wokół ACTA będą w Polsce powoli wygasać. Uważa, że dotychczasowe reakcje były spowodowane nieujawnieniem wszystkich dokumentów na samym początku. "Premier miał dobrą intuicję, że te dokumenty i ich jawność pomogą" - mówił Zdrojewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Obecnie Polska czeka na decyzje Parlamentu Europejskiego. Aby Unia była związana umową brakuje jego ostatecznej zgody. Ponadto umowę muszą ratyfikować wszystkie kraje członkowskie. Głosowanie w PE ma nastąpić w lecie. Polska, Komisja Europejska i 21 państw UE (z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii) podpisała dokument 26 stycznia.

Pojawiają się głosy, że kontrowersyjnej umowy nie uda się przeforsować z powodu sprzeciwu obywateli w całej Europie. Henryk Wujec, doradca prezydenta w dzisiejszym wydaniu Polska The Times mówi, że reakcja polskich internautów była najbardziej energiczna i pociągnęła innych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 14.02.2012 19:23

precz z jankesami ,wkrótce plagiatem będzie puszczenie bąka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 14.02.2012 18:04

własnośc intelektualna ? rzeczywiście to USA dokonały w 20 wieku największego intelektualnego rozboju i ograbiły świat a przede wszystkim niemcy i z mysli technicznej i z naukowców których wyławiali jak ryby z sieci ,teraz sie ustawiły i trzeba innych pilnować by nie mieli za dobrze!! coś w tym jest!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 14.02.2012 17:56

mam nadzieje ze unia europejska nie ulegnie dyktatowi USA które podrzuciły europie ACTA jak kukułcze jajo!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuzyn_maupy
  • kuzyn_maupy
  • 14.02.2012 13:50

~kolos~ zgadza się, więc musimy im odebrać władzę poprzez referendum, bo w taki sam sposób oszukają nas przy każdej innej okazji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
@kuzyn_maupy
  • @kuzyn_maupy
  • 14.02.2012 11:42

Nie o rząd tu chodzi,ale o polityków w ogóle.Dzięki sprawie ACTA dowiedzieliśmy się,że polityka "chodzi na pasku"wąskiej grupy interesów i biznesu.Wystarczyło,że kilku cwanych prawników opłaconych przez korporacje skonstruowało międzynarodową umowę handlową i bez pytania kogokolwiek rzucili swoje pomysły na stół,a politycy z wywieszonymi językami pobiegli aby zaakceptować ten ochłap.
Nasuwa sie pytanie,które w realiach ustroju demokratycznego ma znaczenie fundamentalne:W czyim interesie działają politycy?Czy dla dobra społeczeństwa,które dało im mandat do reprezentowania interesów ogółu,czy też działają na jego szkodę i wbrew zasadom wspomnianej demokracji?
zdaje się,że odpowiedź juz otrzymaliśmy.
~kolos~

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuzyn_maupy
  • kuzyn_maupy
  • 14.02.2012 09:27

zaufać rządowi ? żartujesz ? po tym, jak pokazał na ile zdolny jest nas wszystkich oszukiwać ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stan
  • Stan
  • 14.02.2012 09:17

Dwa kraje z których jeden niemal do końca XX wieku nie uznawał patentów obcych rajów i kradł je na potęgę, a drugi całą swoją gospodarkę po IIWŚ w 100% zbudował na wykradzionych patentach i ich przerabianiu, teraz wypuszcza dokument który chroni ich przed "wschodzącymi gospodarkami" a my czym jesteśmy jak nie wschodzącą gospodarką. W czym my możemy się równać z Niemcami, nie mówiąc o USA czy Japonii. To jest właśnie dokument który zniszczy naszą gospodarkę. I tylko brak świadomości społeczeństwa powoduje że tych protestów jest tak mało. Z polaków tylko totalny ignorant lub świadomy kolaborant może być za ACTA w tej postaci w Polsce. jeżeli podejść tylko do tego tematu jako do sprawy Internetu i rzekomej kradzieży to dlaczego nie piszę sie ze 90% artystów przede wszystkim na świecie jest przeciwko ACTA, wiedząc że to nie oni będą na tym zarabiać tylko korporacje, kosztem inwigilacji i oskarżeń na podstawie pomówienia bez udziału sadu. Trzeba być naprawdę tępym aby sprowadzać ACTA to sprawy kradzieży w Internecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Henryk Wujec, doradca prezydenta w dzisiejszym wydaniu Polska The Times mówi, że reakcja polskich internautów była najbardziej energiczna i pociągnęła innych. " - Ciekawe, kto pociagnął Tuska by podpisać ACTA? - Tego Wujec z Komorowskim nie wyartykułowali. I ciekawe co to były za argumenty? Też bym chętnie się dowiedział!
Może Tokio nam wyjaśni? Może Waszyngton, Berlin czy Moskwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edukator
  • Edukator
  • 13.02.2012 19:11

Ja myślę, że większa część społeczeństwa nie rozumie istoty problemu. Poza tym boi się zaufać Rządowi. A więc na wszelki wypadek nie zgadza się na ACTA, no bo konsekwencje są jedną wielką niewiadomą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kolos
  • kolos
  • 13.02.2012 14:17

Przyjęcie ACTA przez rząd Tuska będzie ostatnią rzeczą jaka ta ekipa zrobi.Do 2013 roku obywatele zdążą dokładnie zapoznać się z tym amerykańskim syfem,a Tusk do tego czasu nie wykombinuje żadnego przekonującego argumentu aby przekonać nas do słuszności swojej decyzji.
Umowa chroni tylko i wyłacznie amerykański interes,a Europę te przepisy(o ile wejdą w życie) ekonomicznie i gospodarczo pogrążą.Jeżeli rząd PO i cała reszta Wiejskiej liczy na to,że problem rozejdzie sie po kościach,to niech nadal żyją w iluzji i złudzeniach-jak na tylko to nam oferują.