Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski przyjął propozycję budżetu na 2009 rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-18 15:00

Parlament Europejski przyjął w drugim czytaniu propozycję budżetu Unii na 2009 rok. Proponuje ustanowienie przyszłorocznych wydatków na poziomie 116 miliardów euro.

Parlament zwrócił szczególną uwagę na finansowanie między innymi walki ze zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwa obywateli i polityki socjalnej. Największa kwota, blisko 59 miliardów euro zostanie przeznaczona na ochronę środowiska, rybołówstwo i rozwój obszarów wiejskich. Na finansowanie wzrostu ekonomicznego, polityki społecznej i zatrudnienia, posłowie przeznaczyli ponad 48 miliardów euro. Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji budżetowej posła Janusza Lewandowskiego, pieniądze dla Polski są zabezpieczone i tylko od niej zależeć będzie, czy je wykorzysta.

Parlament wydzielił odrębną linię budżetową dla regionu Morza Bałtyckiego. Pieniądze, których kwota nie jest jeszcze ustalona, będą przeznaczone na finansowanie wzrostu gospodarczego, polityki energetycznej, rozwoju regionalnego oraz ochrony środowiska akwenu.

W związku z rosnącym cenami żywności, dodatkowy miliard euro Unia przeznaczy na powstrzymanie klęski głodu w krajach trzeciego świata. Przewidziano też 150 milionów euro na odbudowę zniszczeń w Gruzji powstałych w czasie konfliktu zbrojnego z Rosją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.