Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski. Składanie petycji i konkurs!

Czy ktoś z Was słyszał o Komisji Petycji? W ramach europejskiej akcji zapraszam do zapoznania się z artykułem na jej temat. A dla bardziej wytrwałych ogłaszam konkurs.

Marcin Libicki / Fot. PAP/Bogdan BorowiakParlament Europejski pracuje przede wszystkim w ramach komisji parlamentarnych. Ma 20 stałych komisji, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach, takich jak środowisko naturalne, transport, przemysł, budżet, sprawy zagraniczne czy edukacja. Zadaniem komisji, których skład odzwierciedla orientacje polityczne zgromadzenia i charakteryzuje się zmienną liczbą członków, jest przygotowywanie prac posiedzeń plenarnych.

Podczas posiedzeń komisji posłowie przystępują do pierwszej serii dyskusji i głosowań nad sprawozdaniami wyrażającymi ich opinie na temat proponowanych aktów prawnych lub projektu budżetu UE na kolejny rok. Opracowują również tzw. sprawozdania z własnej inicjatywy, w których zalecają Komisji Europejskiej i rządom państw członkowskich podjęcie działań w określonej dziedzinie.

Z punktu widzenie obywatela Unii jedną z najważniejszych komisji jest Komisja Petycji, której przewodniczy Marcin Libicki. Każdy obywatel Unii Europejskiej może indywidualnie lub wespół z innymi osobami złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie, która wchodzi w zakres działalności Unii Europejskiej, oraz dotyczy bezpośrednio tej osoby lub osób. Prawo do złożenia petycji przysługuje także przedsiębiorstwom, organizacjom i stowarzyszeniom, mającym siedzibę na terenie UE.

Petycja może mieć formę skargi lub wniosku i może dotyczyć spraw leżących w interesie publicznym lub prywatnym. Petycja może zawierać indywidualny wniosek, skargę lub komentarz dotyczący zastosowania wspólnotowego prawa, lub też wezwanie Parlamentu Europejskiego do przyjęcia stanowiska w danej sprawie. Petycje te umożliwiają PE zwrócenie uwagi na wszelkie przypadki naruszenia praw obywateli Unii przez państwo czonkowskie, władze lokalną lub instytucje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.