Facebook Google+ Twitter

Parlament Europejski wydłużył płatny urlop macierzyński

Parlament Europejski ustalił na 20 tygodni minimalny okres płatnego urlopu macierzyńskiego dla kobiet, dał też mężczyznom prawo do płatnego, dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Uregulował również okres urlopy adopcyjne i okres ochronny dla kobiet powracających do pracy. Zmiany te, specjalnie dla Wiadomości24.pl, komentuje Joanna Skrzydlewska, deputowana Parlamentu Europejskiego.

Joanna Skrzydlewska / Fot. Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego- W Polsce obowiązuje już 20-tygodniowy płatny urlop macierzyński, cieszy więc, że przynajmniej w tej sprawie możemy być wzorem dla innych krajów - mówi Joanna Skrzydlewska, (PO), członkini Komisji Kobiet w w Parlamencie Europejskim, deputowana EPL, która koordynowała prace nad raportem PE w imieniu Klubu PO-PSL. - Zresztą obecnie, gdy dziesiątki tysięcy młodych kobiet pracują za granicą kraju, te regulacje są dla nich tym bardziej istotne. Trzeba jednak pamiętać, że było to dopiero pierwsze czytanie, do postanowień Parlamentu musi się jeszcze odnieść Rada Europy, a Komisja Europejska chce jednak 18-tygodniowego okresu urlopów. Takim rozwiązaniom sprzeciwiają się też Francja i Niemcy. Tylko dla Niemiec wydłużenie urlopów oznacza wydatek rzędu 2 mld euro rocznie, a w czasie recesji trudno znaleźć zwolenników powiększania wydatków socjalnych.

W kwestii "urlopu tacierzyńskiego" i urlopu w przypadku adopcji małego dziecka oraz regulacji dotyczących samozatrudnionych, członkowie polskiej delegacji wstrzymali się od głosu, ponieważ w sprawach tych trwają jeszcze konsultacje i Parlament nie powinien przesądzać ich jednoznacznie, co stało się za sprawą - jak mówi posłanka Skrzydlewska - populizmu Zielonych i socjalistów.

Joanna Skrzydlewska zwraca uwagę na uchwalony sześciomiesięczny okres ochronny dla kobiet powracających do miejsca zatrudnienia po urlopie wychowawczym. Ich niezatrudnienie może się już wiązać tylko z likwidacją firmy bądź postawieniem jej w stan upadłości. - Dotychczas młode mamy otrzymywały często wypowiedzenia z uzasadnieniem likwidacji ich stanowiska pracy - mówi posłanka. I dodaje, że pracodawcy często popełniają błąd, uważając, że kobieta z małym dzieckiem jest gorszym pracownikiem niż np. 40-letni mężczyzna. - Takie kobiety są zazwyczaj o wiele lepiej zorganizowane, właśnie dlatego, że mają małe dziecko.

Pakiet zmian w prawie posłanka Skrzydlewska ocenia jako działanie konieczne wobec katastrofalnych danych demograficznych. - Jeśli już dziś nie zaczniemy temu przeciwdziałać, jeśli kobiety nie uznają, że żyją w czasach sprzyjających urodzeniu dziecka, za 30 lat dojdzie do kompletnego załamania systemów emerytalnych - mówi w rozmowie z Wiadomościami24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.