Facebook Google+ Twitter

Parlament Krymu opowiedział się za przyłączeniem do Rosji

Jak podaje agencja RIA Nowosti, Parlament Autonomicznej Republiki Krymu zwrócił się do parlamentu i prezydenta Rosji Władimira Putina o ocenę prawnych możliwości przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Władze Krymu opowiedziały się za przyłączeniem do Rosji! / Fot. By Сергій Криниця (Haidamac) (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsParlament podjął decyzję, by Krym "wszedł w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu FR" - podaje PAP.

Ostatecznie o jego losach mają zdecydować obywatele w przyspieszonym referendum, które ma się odbyć 16 marca. Mają oni zdecydować czy Krym pozostanie częścią Ukrainy, czy przyłączy się do Rosji.

Do tej pory referendum miało dotyczyć ewentualnego poszerzenia autonomii. W pierwotnych planach miało się odbyć 25 maja, czyli w dzień wyborów prezydenckich na Ukrainie. Natomiast później zostało przełożone na 30 marca.

Według korespondenta gazety.pl, Wacława Radziwinowicza decyzja o przyłączeniu Krymu do Rosji już została podjęta, natomiast referendum ma na celu tylko ją usankcjonować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cóż, obecna sytuacja na Krymie jest w dużej mierze efektem posunięć podejmowanych jeszcze w okresie istnienia Związku Radzieckiego. To władze radzieckie w 1954 r. włączyły Krym do Ukraińskiej SRR, aby uczcić rocznicę ugody w Perejasławiu. Nie liczono się wówczas z faktem, że większość stanowili tu Rosjanie - nie wspomnę już o liczeniu się ze zdaniem krymskich Tatarów, których niewielu się ostało po wysiedleniu w latach 40-tych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Referendum, to najlepsze z możliwych rozwiązań. Mam jednak obawy, czy takie referendum, które pewnie nie odbędzie się pod auspicjami ONZ lub innej organizacji, nie będzie sfałszowane. I oczywiście nie mówię tutaj o sfałszowaniu go przez stronę pro ukraińską, gdyż w obliczu obecnych wydarzeń i ewidentnym sugestiom krymskiego parlamentu jest to w zasadzie niemożliwe. Przypomnę, że Parlament Autonomicznej Republiki Krymu został szturmem zdobyty przez pro rosyjskie bojówki. Flagę narodową Ukrainy zastąpiono Rosyjską, choć nie doszło przecież ani do anektowania Ukrainy przez Rosję ani jej samo zdecydowania o takiej przynależności. Według Putina i jego zwolenników na Krymie, ma on się stać po prostu częścią Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.