Facebook Google+ Twitter

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową. Ma bronić granic

W czwartek Parlament Ukrainy uchwalił ustawę, która dotyczy powołania Gwardii Narodowej. Będzie miała za zadanie wspierać istniejące siły milicyjne i wojsko, m.in. w walce z terroryzmem.

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową, ma m.in. bronić granic / Fot. By U.S. Department of State [Public domain], via Wikimedia CommonsWedług ustawy, która została uchwalona w czwartek przez Parlament Ukrainy, w czasie pokoju Gwardia Narodowa będzie realizować działania służbowo-wojskowe w interesach obywateli. Do jej zadań będzie należeć m.in. ochrona granic, działania antyterrorystyczne, a także walka z przestępczością zorganizowaną. Natomiast w sytuacjach nadzwyczajnych będzie uczestniczyła w zapewnieniu obrony, suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy. W razie agresji zbrojnej czy groźby napaści ma prowadzić działania bojowe.

Jak podaje rp.pl, Przewodniczący Rady Najwyższej, a także pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, zapowiadał wcześniej utworzenie Gwardii Narodowej. Mówił, że ta decyzja wynikała z wkroczenia wojsk Federacji Rosyjskiej na Krym.

Zgodnie z ustawą Gwardia Narodowa powstanie na bazie wojsk wewnętrznych MSW. Ma liczyć do 60 tysięcy osób, a w razie konieczności może zostać powiększona. Komendant zostaje powołany przez parlament, a kandydaturę na to stanowisko wnosi prezydent.

Gwardia Narodowa ma charakteryzować się m.in wysoką mobilnością, a także zdolnością do szybkiego reagowania na wyzwania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa. Służyć w jej oddziałach będą mogły tylko te osoby, które nigdy nie były karane sądownie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Turczynow się ogolił! Rety!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.