Facebook Google+ Twitter

Parlament USA zaaprobował porozumienie nuklearne z Indiami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-29 12:16

Amerykański parlament poparł projekt porozumienia nuklearnego między USA a Indiami. Umowę przyjęła w głosowaniu Izba Reprezentantów. Porozumienie znosi obowiązujące od 34 lat ograniczenia dotyczące współpracy nuklearnej między obu państwami.

Umowa zakłada, że Indie będą miały dostęp do amerykańskiej cywilnej technologii jądrowej, a także do paliwa. Jest to, zdaniem władz w New Delhi, niezbędne do produkcji odpowiedniej ilości energii.

W zamian rząd Indii miałby wpuścić międzynarodowych inspektorów do instalacji jądrowych w całym kraju, ale tylko tych cywilnych. Broń atomowa nadal pozostałaby tajna.

Zdaniem krytyków, Indie dzięki nowej umowie będą mogły rozwijać swój przemysł atomowy, omijając postanowienia Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Według obserwatorów, porozumienie jest jednym z priorytetów w polityce zagranicznej zarówno dla Waszyngtonu jak i dla New Delhi. Umowa wejdzie w życie, gdy przyjmie ją Senat USA i podpisze prezydent Bush, co zdaniem obserwatorów jest tylko formalnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.