Facebook Google+ Twitter

Parlamentarzyści w sprawie środowiska w Tybecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-15 10:05

Trzydziestu pięciu parlamentarzystów z 16 państw podpisało się pod listem do przywódców Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze, wzywając do wzięcia pod uwagę tego, w jaki sposób globalne zmiany klimatyczne wpływają na sytuację w Tybecie.

 / Fot. Grzegorz GajewskiTybet, najwyżej położony i największy płaskowyż świata przez niektórych badaczy został nazwany "trzecim biegunem", ponieważ zawiera największe zasoby lodu poza Arktyką i Antarktydą. Płaskowyż Tybetański ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata, a skutki gwałtownego topnienia lodowców mogą być katastrofalne. Żaden inny obszar na świecie nie ma zasobów wody w tej ilości, stanowiącej podstawę do życia dla kontynentu oraz czterech milionów ludzi żyjących dzięki wypływającym z Tybetu rzekom.

Parlamentarzyści w liście zaznaczyli, że według naukowców prowadzona przez chiński rząd polityka gwałtownej urbanizacji, rozbudowy infrastruktury i eksploatacji zasobów naturalnych przyczynia się do przyśpieszenia globalnego ocieplenia i zniszczenia środowiska naturalnego w Tybecie. Chińska polityka osiedlania i przesiedlania nomadów z pastwisk jest sprzeczna z ostatnimi badaniami wskazującymi na znaczenie tradycyjnych form gospodarki wędrownych pasterzy dla zachowania ekosystemu w Tybecie. Pozbawienie Tybetańczyków prawa do decydowania o własnym losie sprzyja narastaniu kryzysu ekologicznego.

Mateo Mecacci, Przewodniczący Grupy ds. Tybetu w włoskim Parlamencie powiedział dzisiaj: "Kwestia zniszczenia środowiska naturalnego w Tybecie i wpływ tego zjawiska na zmiany klimatyczne powinna zostać poruszona przez uczestników Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze. Chińskie działania wobec Tybetu nie tylko podważają podstawy życia tybetańskich nomadów, ale także zachowanie tybetańskich zasobów naturalnych dla setek milionów ludzi w Azji i nie tylko. Dlatego wzywamy negocjatorów w Kopenhadze do poruszenia kwestii zmian klimatycznych w Tybecie."

-----
Autor: Piotr Cykowski
Materiał ukazał się na blogu: http://tybetwatch.blox.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.