Facebook Google+ Twitter

Partie mają nową wizję rządu i administracji

Ministerstwo ds. nowoczesności, resort energii oraz ośrodek studiów strategicznych, to najnowsze pomysły partii na usprawnienie rządu i administracji.

Partie mają nową wizję rządu i administracji / Fot. PAP/Radek PietruszkaPrzed jesiennymi wyborami do parlamentu, partie prezentują coraz to nowsze pomysły. Jedne ugrupowania proponują nowe urzędy i resorty, podczas gdy pozostałe rozważają ich rozbicie, bądź konsolidację.

Największe zmiany oferuje partia Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem PiS, Ministerstwo Infrastruktury należy rozbić na dwa resorty: budownictwa i gospodarki morskiej, a resort skarbu włączyć do resortu gospodarki. Z obu resortów wyłączone zostałyby organy odpowiedzialne za energetykę, które utworzyłyby ministerstwo energii. Głównym celem resortu byłaby realizacja polityki bezpieczeństwa energetycznego.

PiS zamierza, również wdrożyć program rozwoju państwa. Projekt zawierałby konkretne zadania, koszty i terminy ich realizacji, a wykonaniem miałby zajmować się specjalny komitet Rady Ministrów ds. rozwoju, na czele którego stałby wicepremier. W ramach programu wykorzystywane byłyby środki unijne.

Platforma Obywatelska planuje zaś, utworzenie ośrodka studiów strategicznych, który pomagałby w opracowywaniu budżetu. ''Na pewno nie będziemy mnożyć resortów'' mówi rzecznik sztabu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. PO proponuje podobnie jak PiS, połączenie resortu skarbu z gospodarką oraz rozważa rozdział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resorty rolnictwa i środowiska zostałyby połączone.

PSL twierdzi, iż najpierw trzeba ujednolicić struktury i departamenty w resortach, a potem usprawnić system zarządzania państwem. "Wtedy będzie można oceniać, które resorty zlikwidować czy stworzyć" - mówi Stanisław Żelichowski, szef klubu PSL. Partia nie wykluczają też scalenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w jedną agencję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Usprawnienie rządzenia wymaga większych zmian niż proponują partie obecnie zamieszane w sprawowanie władzy wykonawczej lub ustawodawczej.
Zamiast topić pieniądze z budżetu państwa w miasto, które nigdy nie będzie funkcjonować
lepiej zbudować centrum parlamentarno-rządowe z prawdziwego zdarzenia.
Po przeniesieniu lotniska z Okęcia pod Warszawę pozostanie spory teren do zagospodarowania i tam będzie wspaniałe miejsce na zbudowanie dzielnicy rządowej (stolicy właściwej).
Dzielnicy rządowej rozumianej jako terenu wyłączonego spod jurysdykcji samorządów, bez stałych mieszkańców, mieszczącej siedziby Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rządu, Ministerstw i Urzędów Centralnych.
Teren z własnym małym lotniskiem, stacją kolejową, stacją metra, własnym zjazdem z autostrady, z własną elektrownią, ujęciem wody, oczyszczalnią ścieków i własnym transportem wewnętrznym.
Wszystko to utrzymywane z budżetu centralnego i tylko to utrzymywane z budżetu centralnego.
Warszawa-miasto będziecie mogło się wtedy rozwijać za własne pieniądze (czytaj: mnożyć dzielnice-gminy, budować metro, itp.).

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 26.08.2011 17:20

Największe zmiany proponuje PiS , komitet Rozwoju za pieniądze unijne. Budżet unijny wydany do 2013 roku. Nowy 2014 - to co robić ma Komitet Rozwoju przez 2 lata /

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te pomysły przypominają mi idealnie PRL, gdzie też plenum PZPR "celem zapewnienia równych szans i symetrycznego rozwoju" powoływało "specjalny urząd", który zajmował się tworzeniem "ustaw mających na celu wprowadzenie nowoczesności w państwie" i tak dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 e
  • e
  • 26.08.2011 15:28

Wszystkie innowacje należy włożyć między bajki .To taka gadka wyborcza . Tworzenie , likwidowanie urzędów to majstrowanie i psucie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie Bugaj, proszę mi nie "tykać", bo nie przypominam sobie żebyśmy się ślizgali na jednym gównie.
Szkoda, że krytykując mój wizerunek, nie ujawnia Pan własnego, ale rozumiem, że to Pana osobisty dramat.
Natomiast co do mojego poziomu, to musi Pan wiedzieć, że ja - jak Pan to określa - Facet, będąc na poziomie, musi trzymać się w pionie. Pan zaś leżysz i robisz pod siebie, niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Bugaj
  • Zbigniew Bugaj
  • 26.08.2011 12:37

re:Mariusz Wójcik

"No i "mówniczkę" wyrychtowano adekwatną do wielkości majestatu... "

A ty na zdjęciu jesteś brzydki....! Facet - trzymaj jakiś poziom, skoro piszesz dla W24!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łączenie resortów, dzielenie resortów, likwidowanie resortów, tworzenie resortów, zmiany nazw resortów. Partie przyjęły zbyt ambitne cele.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 26.08.2011 11:15

To maja być zmiany?To nic innego jak przesuwanie urzędników ze stołka na stołek.
Zwyczajne zagrywki pod kątem ewentualnych koalicji i osadzanie stanowisk"swoimi".
Żeby nadgonić zaniedbania których dopuszczono sie w przedziale dwudziestu lat,trzeba pójść na "otwrtą wojnę"z socjalizmem-czyli z urzędasami.No...ale do tego potrzebne są "kochones"

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i "mówniczkę" wyrychtowano adekwatną do wielkości majestatu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.