Facebook Google+ Twitter

Partie mogą mieć problemy z rejestracją kandydatów na senatorów

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-26 08:22

Dziś o północy może się okazać, że nawet największym partiom nie uda się zarejestrować wszystkich kandydatów na senatorów. Powodem problemów ze zbieraniem podpisów są skrócone terminy kampanii związane z przyspieszonymi wyborami.

Młodzi działacze Platformy Obywatelskiej zbierali wczoraj podpisy pod listami poparcia dla swych kandydatów na przystanku przy ul. Basztowej w Krakowie / Fot. Filip RatkowskiNie bez winy są jednak władze partyjne, które do ostatniej chwili zwlekały z zatwierdzeniem kandydatów. Jeszcze w minioną sobotę były zmiany na senatorskiej liście PiS, PO i LiD. Przed sztabami wyborczymi stanęło więc nie lada wyzwanie - w ciągu pięciu dni zebrać trzy tysiące podpisów pod każdym z czterech kandydatów na senatorów. Piotr Boroń, jeden z kandydatów na senatorów PiS w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu w wyborach na rzecz posady w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Podpisy jego poparcia jeszcze wczoraj spływały do sztabu PiS. - Teraz to mogą się one przydać jedynie na podpałkę do pieca - zżymał się jeden z działaczy PiS, oburzony, że partyjny kolega nie uprzedził o swoich planach.
Zgodnie z przepisami podpisy pod kandydaturami na senatorów mogą być zbierane tylko na konkretne nazwisko. Nie można ich scedować na inną osobę. W przypadku wyborów do Sejmu sytuacja jest prostsza. Podpisy (5 tysięcy) zbiera się na komitet wyborczy, a nie na listę z nazwiskami kandydatów.
Każda z partii chce zarejestrować czterech kandydatów na senatorów (tyle jest mandatów w naszym okręgu). Wczoraj PiS miał zebrane podpisy tylko dla Ryszarda Legutki i Zbigniewa Cichonia. Na włosku wisiała natomiast rejestracja Leszka Długosza i Jana Dudy. Platformie nie udało się skompletować podpisów dla żadnego z kandydatów. Najwyższy wynik to 2800 podpisów, najniższy - 1900.
LiD ma podpisy dla Roberta Rokity i Jana Michalika. Nie wiadomo, czy uda się je skompletować dla Stanisława Kurka i Kazimierza Boronia. Sztabowcy wszystkich partii mają nadzieję, że zbiorą je jeszcze dziś. O północy mija termin rejestracji kandydatów.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.